V kazachstánském největším městě Almaty v noci na neděli pokračovaly střety s demonstranty, oznámily podle agentury Interfax místní úřady. Tisková služba prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva uvedla, že policie zadržela od začátku protestů téměř 6000 lidí, mezi nimi mnoho cizinců.

Nur-Sultan 9:55 9. ledna 2022

V pátek dal kazašský prezident bezpečnostním složkám povolení střílet bez varování. Ilustrační foto | Foto: Turar Kazangapov | Zdroj: Reuters

Podle místních médií pokračovaly v sobotu večer střety na jednom z předměstí Almaty, tamní místostarosta řekl, že na některých místech přetrvává ozbrojený odpor.

Nepokoje v Kazachstánu mají zatím 44 obětí. Zatčeno bylo kvůli protestům 4400 lidí

Číst článek

Místní aerolinky v neděli v Kazachstánu zrušily více než polovinu plánovaných vnitrostátních spojů, zejména kvůli situaci v Almaty.

V pátek dal kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev bezpečnostním složkám povolení střílet bez varování. K odvolání rozkazu prezidenta vyzvala v pátek americká organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Příkaz podle ní porušuje mezinárodní právo a právo na život.

Protesty v Kazachstánu, které následně přerostly v násilnosti, začaly minulou neděli ve městě Žanaozen. Vláda totiž zrušila cenový strop na zkapalněný ropný plyn LPG a ceny se pak zdvojnásobily.

Rodina bývalého kazašského vůdce Nursultana Nazarbajevova měla ve středu podle dostupných informací opustit zemi, a to v pěti soukromých letadlech. Podle zdroje z velmi širokého příbuzenstva zamířila do Moskvy.

kah, ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Během protestů v Kazachstánu policie zatkla 6000 lidí. Aerolinky zrušily polovinu vnitrostátních spojů

  2. Národní památkový ústav zdraží vstupy na hrady a zámky. Reaguje na rostoucí ceny energií

  3. Oslabené Miami zaskočilo lídra NBA Phoenix. Sabonis dotáhl Indianu k vítězství nad Utahem

  4. ONLINE: V sobotu přibylo v Česku 3955 nakažených. V porovnání s Novým rokem se počet testů ztrojnásobil

  5. Lídr na ledě i v kabině. Hertl pátým hattrickem v NHL potvrdil formu, kouč ocenil jeho přínos v kabině

  6. Český souboj ve finále čtyřhry v Melbourne vyzněl pro favoritku, Siniaková začala sezonu titulem

Aktuální témata

Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Prezidentské volby 2022, Vrbětice, Koronavirus, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Olympijské hry 2022, Zprávy ze světa, MS hokej 2022

Doporučujeme