O jednu z nejbizarnějších cen se v neděli utkali lidé v belgickém pobřežním městečku De Panne: pohár si tam odnesl ten, kdo nejlíp napodobil pokřik racků. Cílem pořadatelů přitom není jen pobavit turisty. Snaží se zlepšit pověst těchto většinou ne úplně oblíbených ptáků.

De Panne 15:21 29. dubna 2023

kce má za cíl zlepšení ne příliš dobré pověsti racků | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0

Mezinárodní soutěže se zúčastnilo 50 lidí, píše agentura Reuters. Naproti nim v porotě zasedlo pět zkušených milovníků racků.

Účastníky hodnotili podle přesně vymezených pravidel: až 75 procent bodů za to, jak dobře napodobí křik racka, a dalších až 25 procent za herecký výkon. Speciální kategorii měly skupiny.

The Belgian coastal town of De Panne organized the third European seagull screeching championship, where a jury crowned the best imitation of the bird's distinctive shriek https://t.co/XIxyGFeymt pic.twitter.com/8Z21kSfyAm

— Reuters (@Reuters) April 24, 2023

Králem letošního ročníku se stal Yarmo Slutter, 21letý student architektury z Eindhovenu v Nizozemsku. Jakožto úplný racčí amatér přitom překonal i ostřílené soupeře.

Druhá skončila se stejným počtem bodů Maren Vancauwenbergheová. „Začala jsem to trénovat a přátelé mi říkali, že jsem dobrá. A pak mi poslali odkazy na tenhle šampionát. Řekla jsem si, proč ne, vždyť je to přece zábava,“ popsala.

Vlezlí a kradou jídlo

První ročník tehdy ještě pouze lokální belgické soutěže uspořádali organizátoři v roce 2018. Snahou bylo zlepšit racčí image. Veřejnost totiž těmito ptáky často opovrhuje, protože jsou vlezlí, kradou jídlo a všude kálí.

Podle nového sčítání je na světě asi 50 miliard ptáků, nejrozšířenější druh je vrabec domácí

Číst článek

„Řekli jsme si, proč nezískat rackům větší náklonnost. Vždyť jsou součástí pobřeží, bez racků pobřeží neexistuje,“ řekl agentuře Reuters Jan Seys, předseda poroty a vedoucí komunikace Flanderského mořského institutu.

Nepříjemné chování racků přitom podle pořadatelů zavinili sami lidé. Racci mají na přeplněných a strojově čištěných plážích problémy s hledáním přirozené potravy. A hnízda si musejí stavět ve městech, protože většinu z lokalit pro přirozené hnízdiště už jim zabral člověk.

Lucie Pávová

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Strýcová vybojovala po mateřské pauze první výhru. Ve čtyřhře uspěla s parťačkou Su-Wei

  2. Nejen vzpomínky na školní lavice. Projekt Čtenářský deník představuje slavná díla jako rozhlasové hry

  3. Belgické město hostilo netradiční šampionát. Soutěžící napodobovali vřeštění racků

  4. K retro tramvajím přibyly autobusy. Praha má nové historické linky busů, flotilu chce dál rozšiřovat

  5. ‚V Třinci je vítězná mentalita. Strašně si to tu užívám,‘ hlásí třinecký fantom Kacetl po zisku titulu

  6. Městský architekt o lávce za 175 milionů korun: Je to fenomén. Chápu, že je potřeba ji nejdřív kritizovat

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme