Běloruský soud poslal na osm let do vězení novináře a aktivistu spolku polské menšiny Andreje Pačobuta (polsky Andrzeje Poczobuta), kterého úřady obvinily mimo jiné z „podněcování k sociální nenávisti“. Informovala o tom ve středu běloruská organizace na ochranu lidských práv Vjasna a opoziční server Naša Niva. Varšava rozsudek označila za nespravedlivý a odsoudila ho.

Bělorusko 16:03 8. února 2023

Odsouzený novinář polské menšiny Andrzej Poczobut | Zdroj: Profimedia

Devětačtyřicetiletý Pačobut (Poczobut) čelil obžalobě z „podněcování k sociální nenávisti“, „rehabilitace nacismu“ a „činnosti poškozující národní bezpečnost“ , za což mu podle dřívějších informací polského listu Gazeta Wyborcza hrozilo pět až 12 let vězení. Ve středu ho soud poslal na osm do trestanecké kolonie se zostřeným režimem.

Soudní proces, který začal v polovině ledna, se odehrával za zavřenými dveřmi, vyhlášení rozsudku bylo veřejné, podotkla Vjasna, která tohoto muže pokládá za politického vězně.

V Minsku soudí Svjatlanu Cichanouskou a další čtyři opoziční lídry. Všichni obžalovaní jsou v zahraničí

Číst článek

„Odsuzujeme nespravedlivý rozsudek vynesený soudem autoritářského státu. Andrzej Poczobut je polský a běloruský vlastenec,“ uvedl na twitteru mluvčí polského ministerstva zahraničí Lukasz Jasina.

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská označila rozsudek za „osobní pomstu“ běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Novináře podle ní odsoudili za to, že dělal svoji práci. „Andrzej odmítl jakékoliv dohody s nezákonným režimem. Nyní musíme udělat vše pro to, abychom ho společně se všemi ostatními politickými rukojmími osvobodili,“ napsala Cichanouská.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Chápavý prezident za pípou mladé nespasí. Potřebují vlastní podíl na moci

  2. Moravskoslezský hejtman Vondrák odchází z postu místopředsedy hnutí ANO. Rezignuje z vlastní vůle

  3. Češi vstoupili do mistrovství světa 5. místem ve smíšené štafetě. Zlato berou díky Böeovi Norové

  4. Česká a slovenská koruna slaví 30. výročí. Národní banka vydala výroční tisícovku

  5. ,Mrtvý projekt.‘ Vláda zrušila územní ochranu budoucí trasy koridoru Dunaj-Odra-Labe

  6. Bělorusko odsoudilo novináře z polské menšiny. Opozice označila rozsudek za osobní pomstu

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme