Bělorusko považuje televizi Belsat za extremistickou. Zablokovalo jí web i účty na sociálních sítích

1 měsíc starý 11

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné.

Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou za extremistická považována, hrozí pokuta či vězení v délce až patnáct dnů.

„Režim prezidenta Alexandra Lukašenka chce, aby šíření necenzurovaných informací bylo v Bělorusku co nejsložitější,“ reagoval na rozhodnutí soudu představitel televize Aljaksej Dzikavicki. „Verdikt je samozřejmě absurdní. Belsat ani jiná nezávislá média nejsou extremistická,“ zdůraznil.

Běloruské úřady vedou tažení proti nezávislým médiím a nevládním organizacím již řadu měsíců, desítkám z nich hrozí zrušení. Je mezi nimi mimo jiné běloruský PEN klub, který vede spisovatelka Světlana Alexijevičová oceněná Nobelovou cenou za literaturu, nebo Běloruská asociace novinářů (BAJ). Běloruské úřady v posledních měsících rovněž zablokovaly webové stránky významným zpravodajským serverům Naša Niva a Tut.by.

Kanál Belsat, finančně podporovaný polskou vládou, byl důležitým zdrojem informací pro statisíce Bělorusů od začátku vysílání v roce 2007. Na YouTube má Belsat 471 tisíc odběratelů. V únoru soud poslal do vězení dvojici novinářek, které pro televizní kanál natáčely protivládní protesty.

Zdroj