Běloruský činitel: Do Běloruska v nejbližších dnech dorazí ruští vojáci

5 měsíce starý 44

Minsk - Do Běloruska v nejbližších dnech dorazí ruská vojska, uvedl dnes podle státní běloruské agentury Belta představitel běloruského ministerstva obrany. V pondělí běloruský lídr Alexandr Lukašenko oznámil, že se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dohodl na vytvoření společného bělorusko-ruského uskupení vojsk, a obvinil Severoatlantickou alianci, že zvažuje proti Bělorusku agresi.

"Doslova v nejbližších dnech na území Běloruské republiky začnou přijíždět vojska ruské složky Regionálního uskupení vojsk," sdělil Viktar Tumar, který zastává pozici zástupce náčelníka generálního štábu běloruských sil pro vědeckou činnost.

Právě z běloruského území podnikli ruští vojáci na začátku ruské invaze na Ukrajinu neúspěšnou ofenzivu směrem na Kyjev. Běloruští představitelé ale tvrdí, že nové bělorusko-ruské vojenské uskupení má čistě obranný charakter. Lukašenko v pondělí obvinil Severoatlantickou alianci, konkrétně Polsko a Litvu, a také Ukrajinu, že připravují agresi vůči Bělorusku, a to včetně jaderných útoků.

Lukašenko nadále Rusku propůjčuje běloruské území k podnikání raketových útoků na Ukrajinu, tvrdí Kyjev i například běloruská opoziční monitorovací skupina Belaruski Hajun. Otazník ale visí nad tím, zda se do bojů na Ukrajině zapojí přímo běloruská vojska nebo zda Ukrajině hrozí další pozemní útok vedený z Běloruska.

Opoziční portál Naša Niva ve čtvrtek napsal, že se v Bělorusku připravuje skrytá mobilizace. Dnes Bělorusko zavedlo režim protiteroristické operace, čímž posílilo pravomoci bezpečnostních složek.

Zdroj