Bendovo kouření v letadle? Za Zemana i Havla se hulilo, až se zdálo, že hoří, líčí pamětníci

5 měsíce starý 15

Na většinu uživatelů sociálních sítí působí Bendovo chování „papalášsky“. „Marek Benda si dal cigárko (elektronický) v letadle a kapitán vládního speciálu ho musel vyzvat, aby okamžitě přestal kouřit, jinak bude muset nouzově přistát v Kambodži. Je normální, že kouříte v letadle?“ ptal se například na Twitteru uživatel Maty Brendl.

ČTĚTE TAKÉ: Benda s cigaretou vyvolal poprask v letadle. Kapitán hrozil nouzovým přistáním v Kambodži

„Nikdo není nad zákonem, ani poslanec Benda. Někdo by mu měl dát důtku, najde se některý hrdina z vlády či Parlamentu?“ napsal zase uživatel Dick O'Braz. „Benda už by, teda co se mě týče, klidně mohl dobendit,“ napsal marketér Martyn Starý, který se podílel například na prezidentské kampani Petra Pavla.

Jiná doba

Zkušení novináři a politici však Bendův prohřešek zlehčují. „Ještě v roce 2000 jsme v Havlově speciálu z Ameriky všichni hulili tak, že když se v Praze otevřely dveře, mysleli si vítající, že tam muselo hořet,“ sdělil na Twitteru novinář Jindřich Šídlo.

O podobné zážitky se na Facebooku podělil také Petr Dimun, který v minulosti působil například jako poradce expremiéra Jiřího Paroubka. „K tomu inhalování poslancem Bendou ve vládním speciálu. Dva, tři roky nazpět se v Karolinu konala konference, na které vystupoval i Pavel Rychetský. O přestávce suverénně vešel do starobylých prostor, stoupl si ke gotickému oknu a vesele si zapálil svá oblíbená máčka. Nikoho tehdy ani nenapadlo řešit újmu, kterou tím způsobuje účastníkům, gobelínům a dřevěným krovům,“ napsal.

Podobně zprávu o Bendovi glosoval v komentářích u Dimuna také přední politik ČSSD Jan Chvojka „Nikoho z účastníků konference to nenapadlo napráskat, na rozdíl od osazenstva vládního speciálu. Pravda ale asi je, že by o tom beztak nepsali ... Je to prostě taková nezpráva,“ reagoval na Facebooku bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD.

Rebel Zeman či Kubera

V letadle měl v minulosti kouřit také zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera. „Prý ten kouř vyfukoval do otvoru, který se otevřel při splachování. Jinak by se rozsvítila protipožární čidla,“ sdělil po jeho smrti současný předseda horní komory parlamentu Miloš Vystrčil pro Blesk. „Ale možná to tak úplně nebylo, on často přeháněl. I když většinou mluvil pravdu,“ dodal.

Nejrůznější zákazy kouření rád porušoval také bývalý prezident Miloš Zeman. Jeho kouření v letadle se řešilo například během jeho cesty do Číny v roce 2017. Armáda tehdy hlavu státu obhajovala, že se jej zákaz netýká. „Na prezidenta republiky, který je vrchním velitelem ozbrojených sil, se tento zákaz nevztahuje,“ sdělil tehdy pro Lidovky mluvčí armády Jan Šulc.

Ještě větší pozornost však exprezident vzbudil v roce 2014, kdy si zapálil dokonce ve vlaku. „Byla to laskavost provozovatelů této dráhy,“ uvedl tehdy prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj