Benešov a Mladá Boleslav. Ve Středočeském kraji vyhlásily dvě nemocnice stav hromadného postižení

2 měsíce starý 9

Nemocnice v Benešově a Mladé Boleslavi vyhlásily stav hromadného postižení osob. Během středy či čtvrtka lze totéž očekávat v dalších středočeských zdravotnických zařízeních, případně plošně v celém kraji, sdělila hejtmanka Petra Pecková (STAN). Krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) řekl, že ve středočeských nemocnicích je nyní 730 pacientů s covidem-19 a kapacita se blíží vyčerpání.

Praha 14:18 3. března 2021

Nemocnice v Benešově (na snímku) a Mladé Boleslavi vyhlásily stav hromadného postižení osob | Foto: Sovicka169 | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Kvůli naplnění kapacit v nemocnicích ke stejnému opatření přikročil již dříve Pardubický kraj. V takovém stavu péče v nemocnici neodpovídá běžnému standardu.

Ve dvou Středočeských nemocnicích je vyhlášen stav hromadného postižení osob.
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s. jej vyhlásila v 8h, Klaudianova Nemocnice Mlada Boleslav v 9 h.
Stav HPO vyhlášený v nemocnicích je mimořádnou událostí.

13:03 – 03. 03. 2021

31 139

Benešovská nemocnice podle Peckové vyhlásila stav hromadného postižení v 8.00, mladoboleslavská o hodinu později.

Situace v nemocnicích v Pardubickém kraji je kritická. Region vyhlásil stav hromadného postižení osob

Číst článek

„Situace se vyvíjí velmi rychle, během dnešního či zítřejšího (čtvrtečního) dne lze očekávat vyhlášení stavu hromadného postižení osob v dalších nemocnicích, případně plošně v celém kraji,“ uvedla hejtmanka.

Stav hromadného postižení je mimořádnou událostí, při níž se zdravotnické zařízení dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů už neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče v České republice.

„Poskytovatel zdravotní péče jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných i reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopen další kapacity vytvořit či při dalším navyšování počtu lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče,“ dodala Pecková.

Středočeský kraj plánuje kvůli covidu škrty v dopravě. Zruší některé spoje, chce zdražit jízdné

Číst článek

Podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála není stav hromadného postižení osob žádným mimořádným stavem, ale popisem situace a chování záchranářů například po hromadných nehodách. Pro nemocnice a pacienty a jejich práva nemá žádný dopad, míní právník.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ve středu řekl, že pardubický krok chápe především jako konstatování faktu. „Souvisí se způsobem, jak zdravotnická zařízení odbavují nebo řeší případy, je to stav, kdy není možné poskytnout ideální péči všem a je třeba začít uplatňovat nějaké priority,“ uvedl po jednání Ústředního krizového štábu.

ČTK

Zdroj