Bennett vyzval Izraelce se zbrojním pasem, aby se vyzbrojili

4 měsíce starý 130

foto Izraelský premiér Naftali Bennett.

Jeruzalém - Izraelský premiér Naftali Bennett vyzval Izraelce se zbrojním povolením, aby se vyzbrojili. Zároveň ohlásil další bezpečnostní opatření, která jsou podle něj nezbytná po třech útocích v Izraeli z uplynulého týdne. O život při nich přišlo 11 lidí. Premiér řekl, že vznikne nová pohraniční policejní brigáda. Každý voják s alespoň základním bojovým výcvikem si má o víkendu odnášet zbraň domů.

Podle izraelských médií se od minulého úterý, kdy útočník zabil nožem a autem v Beerševě čtyři lidi, zvýšil počet žádostí o povolení nosit zbraň. Televize oznámila, že o zbrojní pas požádalo 966 lidí.

Vláda bude bez jakéhokoli omezení posílat posily k hranici s palestinským Západním břehem Jordánu. Armáda, policie a kontrarozvědka rozšíří aktivity svých tajných složek, aby předešly dalším atentátům. Podle izraelské televize existují hrozby pěti dalšími útoky.

Bennett nařídil bezpečnostním složkám, aby vyhledaly všechny, u nichž se v minulosti prokázaly kontakty na Islámský stát. Zatím bylo zadrženo a vyslechnuto 200 osob.

První útok spáchal izraelský beduín spojovaný s Islámským státem (IS). V neděli pak dva izraelští Arabové zabili dva lidi na autobusové stanici v Hadeře. I oni projevovali sympatie k této teroristické skupině.

Úřady rozhodly o zboření domu atentátníka, který toto úterý zabil na telavivském předměstí pět lidí. Byl ze Západního břehu Jordánu a dostal se do Izraele kradeným autem s vyměněnou poznávací značkou.

Policie požádala o povolení omezit počet muslimů, kteří se přijdou o nadcházejícím postním měsíci ramadánu modlit do mešit na jeruzalémské Chrámové hoře. V prvním ramadánovém týdnu by měli podle policie dostat povolení ze Západního břehu Jordánu jenom občané starší 60 let. Armáda by snížila věkovou hranici na 45 let a k tomu se kloní i Bennett.

Zdroj