Berlusconi odstupuje z boje, bývalý premiér nebude kandidovat na prezidenta Itálie

3 měsíce starý 18

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta. Napsala to v sobotu agentura Reuters s odkazem na zdroj z Berlusconiho strany Vzhůru, Itálie (Forza Italia). Jednání italských středopravicových stran před parlamentním hlasováním, které začne 24. ledna, podle Reuters stále pokračuje.

Řím 20:38 22. ledna 2022

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi | Foto: Massimo Pinca | Zdroj: Reuters

Kritik umění a poslanec za Berlusconiho stranu Vittorio Sgarbi začátkem týdne v rozhovoru s veřejnoprávní rozhlasovou stanicí RAI řekl, že podle jeho názoru Berlusconi nyní hledá cestu, jak z kampaně „důstojně“ vycouvat, a že pravděpodobně doporučí jiného kandidáta.

Nyní 85letý Berlusconi stál v minulosti v čele čtyř kabinetů, ale jeho úspěch v prezidentské kampani se podle Reuters vždy jevil jako nepravděpodobný vzhledem k tomu, že byl odsouzen za daňové podvody. Také se proslavil večírky se sexuálním podtextem, které pořádal, zatímco byl ve funkci.

Kromě toho stál před soudem kvůli podezření, že měl placený sexuální styk s nezletilou dívkou, a kvůli údajnému uplácení svědků během prošetřování této kauzy. Berlusconi veškerá pochybení popírá.

Volba příštího italského prezidenta začne 24. ledna, kdy se za tímto účelem sejde přes 1000 poslanců a regionálních delegátů. Specifikem italských prezidentských voleb je, že fakticky neexistují oficiální kandidáti. Hlasování může trvat několik dní.

ČTK

Zdroj