Bez nulové spotřební daně by vinice nahradila řepka, říká šéf magazínu Wine & Degustation

4 měsíce starý 7

Argument, že zatížený mohl být jen dovoz, který tvoří 70 procent prodeje, Šetka vyvrací slovy: „Jsme na stejném evropském trhu a nemůžete vyjmout moravské vinaře a zdanit ty zahraniční. První námitka, která proti tomu bude vznesena, tak ji ten evropský vinař, nebo obchodník samozřejmě vyhraje.“  Neméně problematická by byla výjimka regulovaná omezenou produkcí, ta je totiž určena výhradně pro osobní spotřebu.

Ve snaze získat peníze do státního rozpočtu zmapovala Národní ekonomická rada vlády precizně situaci v České republice, ale v potaz už nevzala nadřazené vyhlášky EU. Aspoň podle Michala Šetky, který označuje její návrhy v souvislosti se zavedení spotřební daně na tichá vína za neinformované a kvituje, že nebyly vyslyšeny. Že se tak stalo zásluhou pofiderního lobby, odmítá.

„Máme dvě možnosti, když se nám něco nelíbí: buď jít vyřvávat na náměstí, vzít si nějaké transparenty a poslouchat někoho, kdo tam na nás křičí jednoduchá hesla, a tvářit se, že jsme součástí nějakého protestujícího davu. Anebo se chovat jako slušný, umírněný, inteligentní člověk a jít za svým poslancem, protože žijeme v zastupitelské demokracii. A já si nemyslím, že se stalo v rámci těch vinařů cokoliv jiného, než že šli za těmi svými poslanci a vysvětlili jim všechny důvody,“ říká degustátor, šéfredaktor magazínu Wine & Degustation a autor publikace Nejlepší vína České republiky s tím, že o existenci bojovali nejen jednotlivci. Reálně hrozil úpadek firem a vyklučení vinic. „Místo vinic pod Pálavou bychom měli za pár let řepku a podobné věci,“ nastiňuje pravděpodobný scénář.

Videorozhovor vyšel na Reflex.cz >>>

Zdroj