Bez vedení zbývají dvě statutární města, nového primátora mají Teplice

4 měsíce starý 32

foto Primátor Teplic Jiří Štábl (ANO), 2. listopadu 2022.

Praha - Bez nového vedení zůstávají po dnešku poslední dvě z 27 statutárních měst v ČR. Dohoda stále není v Praze a Hradci Králové. Naopak v Teplicích dnes zastupitelé zvolil primátorem Jiřího Štábla z vítězného ANO. Koalici ve městě uzavřelo ANO s ODS. Ustavující zasedání zastupitelstev se konala i ve třech okresních městech. Starostou Jindřichova Hradce se stal Michal Kozár (ANO), Hodonín povede Libor Střecha (Pro Hodonín), v Tachově zastupitelé teprve rozhodují.

V Teplicích nemají poprvé od roku 1994 primátora nebo starostu občanští demokraté. V čele lázeňského města stál více než dvacet let Jaroslav Kubera, od roku 2018 Hynek Hanza. Právě Hanza bude v nadcházejícím období Štáblovým prvním náměstkem. Vyměnili si tak role, v předchozích letech byl Štábl náměstkem Hanzy. V zastupitelstvu o 27 členech má koalice ANO a ODS 17 hlasů.

V Hradci Králové dohoda o pětikoalici, v níž mají být koalice HDK a TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení, vázne na rozdělení gescí. Ve středu hnutí Rozvíjíme Hradec překvapivě vzneslo požadavek na gesci sportu. Ostatní strany to označily za zásah do již domluvené dohody o struktuře gescí a požadavek hnutí odmítly. Vytvoření pětikoalice hnutí Rozvíjíme Hradec ale dál podporuje.

Pražští zastupitelé přerušili čtvrteční ustavující zasedání do 24. listopadu. Volba primátora, jeho náměstků a radních byla v hlavním městě přeložena až na pokračující zasedání. Strany se dosud na nové koalici nedomluvily. Vítězné Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) opakuje, že chce radu na vládním půdorysu s Piráty a STAN. Hnutí ANO nabídlo Spolu toleranci menšinové rady, v 65členném zastupitelstvu mají těsnou většinu 33 hlasů. Spolu nabídku nepřijalo.

Naopak v Jindřichově Hradci dnes 15 z 27 zastupitelů hlasovalo pro to, aby se starostou stal Michal Kozár z hnutí ANO. Město povede koalice ANO, Nezávislí pro Hradec, ODS a SNK-ED. Místostarosty se stali Radim Staněk (ODS) a Bohumil Komínek (Nezávislí pro Hradec). Mezi priority nové koalice patří mimo jiné obnova a rekonstrukce městské infrastruktury nebo příprava a rozvoj nových lokalit pro rozvoj podnikání.

V Hodoníně zvolili dnes starostu jen pár hodin poté, co se vítězné hnutí Pro Hodonín domluvilo s ANO na vzniku koalice. Mají 18 mandátů ze 31. Pro Střechu pak hlasovalo 26 zastupitelů. Místostarosty jsou Ondřej Fialík (Pro Hodonín), který tuto funkci vykonával už v končícím volebním období, a Vojtěch Salajka (ANO).

Zdroj