Bezpečná Evropa, silnější Česko. Koalice SPOLU představila úvodní část kampaně pro eurovolby

před 5 měsíce 97

Koalice SPOLU představila hlavní témata a první vizuál kampaně pro volby do Evropského parlamentu. S heslem „Bezpečná Evropa, silnější Česko“ se chce zaměřit hlavně na bezpečí občanů, omezení byrokracii pro podnikatele a posílení vlivu Česka v Evropské unii.

„Opakovaně se prokázalo, že koalice SPOLU je smysluplný a dlouhodobě funkční projekt. Po dlouhých a podrobných diskuzích jsme došli k závěru, že má smysl v něm pokračovat i na evropské úrovni. Naší výhodou je, že máme osobnosti, které mají v evropské politice nemalé zkušenosti, znalosti i vliv. To je síla, kterou musíme zúročit. Do eurovoleb jdeme s jasnou společnou vizí: budovat silnější, prosperující a bezpečnější Česko v srdci Evropy. Jen bezpečná Evropa totiž znamená silnější Česko – a naopak,“ uvedl europoslanec a lídr kandidátky do Evropského parlamentu Alexandr Vondra (ODS).

Hlavní tváří kampaně koalice SPOLU pro volby do Evropského parlamentu je Alexandr Vondra FOTO: Koalice SPOLU / se souhlasem

FOTO: Koalice SPOLU / se souhlasem

„První fázi kampaně zahajujeme tématem bezpečnosti, protože bez bezpečnosti není prosperity. Aby byla EU v budoucnu prosperujícím kontinentem, musí být bezpečná jak ve smyslu obranném, tak z pohledu energetické politiky nebo ve schopnosti efektivně se bránit před masivní nelegální migrací. Kandidáti SPOLU jsou si těchto hrozeb vědomi a mají recept na to, jak udržet EU bezpečnou a prosperující,“ uvedla europoslankyně a kandidátka za ODS Veronika Vrecionová.

„Společná Evropa v minulých letech jasně ukázala, proč a jak moc je pro budoucnost Evropanů a našeho kontinentu cenná. Spolu jsme zvládli a uspíšili konec pandemie, spolu jsme se postavili ruské agresi vůči Ukrajině a spolu jsme zvládli moc obtížnou, Kremlem vyvolanou, energetickou krizi. Naše Unie však bude sloužit dobře svým občanům jen tehdy, pokud ji budou reprezentovat lidé kompetentní a myšlence společné Unie oddaní. Kandidátka SPOLU ukazuje to, na čem Unie vlastně stojí, na pochopení jejího významu a schopnosti zkušených, odpovědných a kompetentních lidí najít shodu. Věřím, že uspějeme a s námi uspěje i naše Unie,“ sdělil europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

„Spojení těchto tří stran pro evropské volby ukazuje, že značka SPOLU je nesmírně silná. Poskládali jsme neuvěřitelně silnou, zkušenou a kompetentní kandidátku. Nespojujeme se proti někomu nebo něčemu. Spojujeme se, protože společně usilujeme o bezpečnější a silnější Evropu. Chceme Evropskou unii, kde bude převažovat zdravý rozum nad ideologií, kde Evropa bude bezpečným místem pro naše děti a vnuky. Je nutné ji chránit před nelegální migrací a vnějšími hrozbami. Chceme Evropu, která bude ekonomicky prosperovat a bude soběstačná v důležitých oblastech, jako jsou energie, výroba čipů či léků. Uděláme všechno pro to, abychom tyto volby vyhráli,“ říká europoslanec a kandidát lidovců Tomáš Zdechovský. 

Prezident Petr Pavel na konci ledna vyhlásil termín letošních voleb do Evropského parlamentu na pátek 7. a sobotu 8. června. Strany a hnutí mají mít s ohledem na zákonné lhůty na sestavení a předložení kandidátních listin pro eurovolby čas do 2. dubna.

Voliči budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel, což bude o 15 víc než v končícím období. Zvýšení počtu křesel je reakcí na demografické změny v EU. Česko má nyní 21 mandátů a jejich počet se měnit nebude.

Nové složení unijního zákonodárného sboru určují voliči na pět let. Obyvatelé 27 zemí unie půjdou k volbám poprvé po odchodu Velké Británie. Po volbách do Evropského parlamentu budou lídři členských zemí rozhodovat o tom, kdo následujících pět let povede Evropskou komisi, tedy unijní exekutivu.

Koalice SPOLU oznámila společný postup pro volby do Evropského parlamentu na tiskové konferenci v říjnu. Zároveň také představila své „programové desatero“, které obsahuje například volný pohyb uvnitř EU, energetickou nezávislost nebo obranu před vnějšími hrozbami.

Přečtěte celý článek