Bezpečnostní rada se shodla na postupu ohledně Dukovan, řekl Havlíček. Usnesení předloží vládě

4 měsíce starý 9

Bezpečnostní rada státu se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) v pondělí shodla na postupu při přípravě dostavby jaderného bloku v Dukovanech. Dodal, že rada jednomyslně přijala usnesení pro vládu. Havlíček postup nespecifikoval, řekl pouze, že jeho postoj zůstal stejný. Ministr v minulém týdnu oznámil, že finální rozhodnutí o tendru bude až na příští vládě, přičemž ve hře by mělo být i Rusko. To vyvolalo kritiku opozice.

Praha 10:51 29. března 2021

Karel Havlíček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Našli jsme absolutní shodu,” řekl Havlíček. Podle něj se tak shodli na stejném postupu i členové za koaliční ČSSD nebo zástupci bezpečnostních složek. Podobu usnesení Havlíček nekonkretizoval, protože je zatím vedeno ve vyhrazeném režimu pro vládu. Ta by ho měla představit po svém pondělním jednání.

„Bezpečnostní rada se shodla, že tendr se nespouští. Bezpečnostní požadavky na dodavatele definuje a vyhodnotí pracovní skupina včetně tajných služeb,“ řekl Radiožurnálu jeden z členů rady. 

Opozice žádá Havlíčkovu rezignaci kvůli tendru na Dukovany. Ohrožuje podle ní bezpečnost Česka

Číst článek

„Náš postoj zůstal stejný,” dodal Havlíček k páteční dohodě. V minulém týdnu ministr oznámil, že tendr bude mít na starosti až příští vláda. Zároveň z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN.

Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom, jehož možnou účast v tendru z bezpečnostních důvodů kritizuje část opozice.

Souhrn do listopadu

Investor stavby, firma Elektrárna Dukovany II, kterou plně vlastní polostátní energetická společnost ČEZ, podle zadání ministerstva nyní osloví vybrané zájemce, aby do konce listopadu předložili souhrnné informace, jak budou naplňovat bezpečnostní požadavky na dodavatele nového jaderného zdroje. Stanovený termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny.

BIS o bezpečnostním dotazníku pro zájemce o tendr na Dukovany nevěděla. Babiš ve sněmovně tvrdil opak

Číst článek

Předkvalifikace uchazečů je podle MPO běžný postup, který doporučuje i Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

„Uchazeči již mohou na svých projektech, dodavatelském řetězci a dalších komponentech nabídky pracovat, neboť získají další potřebné informace. Termíny zahájení stavby v roce 2029 a uvedení nového bloku do zkušebního provozu v roce 2036 tak zůstávají neměnné,” uvedl v pondělí Havlíček.

Účast ruské společnosti Rosatom v tendru je nepřípustná pro koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky to, že v tendru Česko neosloví čínskou společnost CGN, ale Rosatom ano, nebylo projednáno s parlamentními stranami.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš rozhodnutí považuje za obcházení bezpečnostních zájmů Česka. To, že výběrové řízení podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vypíše až příští vláda, překvapilo pirátského poslance Petra Třešňáka.

Mezi analytiky a dalšími lidmi z oboru vyvolalo odložení tendru řadu otázek. Vítězslav Jonáš, předseda sdružení Energetické Třebíčsko, které stavbu podporuje, označil oznámení za alibistické, podle Svazu průmyslu a dopravy vláda nenaplnila vlastní plán. Ekologové naopak hovoří o nutnosti přehodnocení celé energetické budoucnosti ČR a zvolení cesty bez jaderných elektráren.

Zdeňka Trachtová, ČTK

Zdroj