Bezpečnostní rada státu projedná kroky k plánované dostavbě Dukovan

4 měsíce starý 17

foto Ilustrační foto - Jaderná elektrárna Dukovany. Na snímku je velín pro dozor nad provozem druhého bloku.

Praha - Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes na mimořádném zasedání projedná další kroky k plánované dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany. Finální rozhodnutí o tendru má učinit až vláda, která vzejde z podzimních voleb do Sněmovny. Z aktuálního vyjádření ministerstva průmyslu vyplývá, že zůstávají čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom.

Opozice minulý týden kritizovala, že ČR sice neosloví čínskou společnost CGN, o podklady k bezpečnostní prověrce ale chce požádat Rosatom. Devatenáct opozičních zákonodárců vyzvalo v otevřeném dopise premiéra Andreje Babiše (ANO) k odvolání vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) z vládních postů, protože svým jednáním podle nich ohrožuje bezpečnost ČR.

Babiš a Havlíček tvrdili, že o nynějším kroku k Dukovanům byl informován vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i bezpečnostní služby. Havlíček zmínil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Hamáček ale uvedl, že informace dostal jen ústně, písemný materiál ministerstvo vnitra nedostalo a civilní rozvědka - Úřad pro zahraniční styky a informace, o stanovisko požádána nebyla.

Zdroj