Bezpečnostní rizika je potřeba elimininovat už na začátku tendru, nikoli na konci. To není raketová věda – ruce si myjeme taky p...

3 měsíce starý 9
Bezpečnostní rizika je potřeba elimininovat už na začátku tendru, nikoli na konci. To není raketová věda – ruce si myjeme taky před jídlem a ne po něm.

Tvrzení, že zaslání projektové dokumentace k dostavbě Dukovan není zahájením tendru, je pouze slovíčkaření. Poskytnutí citlivých informací by Rosatomu a kterémukoli jinému uchazeči umožnilo zahájení přípravných prací. Ministr Havlíček se pouze snaží okecat fakt, že obchází doporučení a varování ze strany odborníků i bezpečnostní komunity.

Podle informací občanského hnutí, které monitoruje dezinformace v českém mediálním prostoru, dali uchazeči z USA a Jižní Koreje neoficiálně najevo, že do tendru zmanipulovaného pro Rusko se reálně nepřihlásí.

Pan multiministr svoje kroky neustále hájí argumentem ceny. Pokud bude do tendru přizváno co nejvíce účastníků, výsledná cena bude prý nejnižší. Jenže tak jednoduché to není a pan Havlíček to ví. Tahle rovnice by platila, pokud by mezi sebou v tendru soutěžili zájemci stejné povahy – komerční společnosti orientované na zisk. Ty mezi sebou opravdu soutěží snahou nabídnout co nejnižší cenu.

Rosatom je ale firma financovaná z ruského státního rozpočtu a není orientovaná na zisk. To znamená, že si může dovolit v tendru cenu výrazně podstřelit, což komerční subjekty zkrátka nemůžou. Právní vymahatelnost jakýchkoli smluvních závazků je u firem z Ruska a Číny navíc téměř nulová. Tyto firmy běžně smluvní závazky nedodržují a následně je není možné nijak vymáhat. To samé říká i ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Je přinejmenším podivné, že Čína byla z tendru už vyřazena, zatímco o účast Ruska lidé jako pan Havlíček bojují zuby nehty. Trváme na tom, aby vláda respektovala odborné stanovisko bezpečnostní komunity a neoslovovala Rosatom v rámci tendru.

Zachování suverenity našeho státu by mělo být jasnou prioritou.

Zdroj