Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení limitu zadlužení. Návrh ale může narazit v Kongresu

3 měsíce starý 9

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po telefonickém jednání obou politiků to podle agentury AP uvedl McCarthy.

Washington 8:27 28. května 2023

Americký prezident Joe Biden | Foto: Evelyn Hockstein | Zdroj: Reuters

Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku. Demokraté i republikáni podle televize CNN ještě předběžnou dohodu svých špiček posoudí.

Platební neschopnost USA přijde na začátku června, tvrdí ministryně financí. Biden věří v politickou shodu

Číst článek

Někteří republikáni dopředu pohrozili zablokováním jakéhokoli návrhu, který by nesplnil jejich očekávání, včetně ostrých škrtů ve výdajích. Progresivní demokraté zase nechtějí dohodu, která by se dotkla federálních programů proti chudobě.

Podle AP kompromis počítá s tím, že se dluhový strop zvýší na dva roky, a znovu se tak bude navyšovat až po příštích prezidentských volbách, které se uskuteční na podzim 2024. Výdaje netýkající se obrany by měly v příštím roce zůstat zhruba na současné úrovni.

Součástí dohody jsou také přísnější podmínky pro lidi, kteří dostávají potravinové známky. McCarthy by podle agentury AFP chtěl, aby o kompromisu Sněmovna reprezentantů hlasovala ve středu.

Schvalování v Kongresu ale podle agentury Reuters nemusí být jednoduchou záležitostí i proto, že ve Sněmovně reprezentantů mají republikáni a v Senátu zase demokraté poměrně těsné většiny.

Limit pro zadlužení je částka, kterou schvaluje Kongres a která určuje, kolik si federální vláda může vypůjčit peněz na běžný provoz, a tedy na platby vládních účtů. Patří tam například platy státních zaměstnanců, financování armády, platby na sociální zabezpečení a státní zdravotní péči, stejně jako platby úroků ze státních dluhopisů.

Desítky let bylo zvýšení tohoto limitu rutinní záležitostí, v posledních letech se z něho ale stalo politikum. Na současný limit 31,4 bilionu dolarů (asi 690 bilionů korun) vláda narazila už v lednu. Ministerstvo financí ale využilo mimořádných opatření, aby vláda mohla čerpat více peněz. 

Earlier this evening, Speaker McCarthy and I reached a budget agreement in principle.

It is an important step forward that reduces spending while protecting critical programs for working people and growing the economy for everyone. And, the agreement protects my and…

— President Biden (@POTUS) May 28, 2023

ČTK

Zdroj