Biden i Trump vyhráli primárky v Michiganu, jednom z klíčových států. Část demokratů jsou ‚nerozhodnutí‘

před 2 měsíce 25

Joe Biden a Donald Trump s přehledem vyhráli úterní primárky svých stran v Michiganu. Vyplývá to z odhadů, o nichž informují agentury AP a Reuters. Současný demokratický prezident a jeho republikánský předchůdce se stejně jako před čtyřmi lety podle všeho v listopadu znovu utkají v prezidentských volbách.

Lansing 6:32 28. února 2024

Michigan má za sebou primárky republikánů i demokratů

Michigan má za sebou primárky republikánů i demokratů | Foto: Dieu-Nalio Chery | Zdroj: Reuters

S tím, že by Biden měl mít jakýkoliv problém suverénně porazit svého jediného významnějšího zbývajícího soupeře, člena Sněmovny reprezentantů Deana Phillipse, se nepočítalo, o to pozorněji se ale sleduje počet lidí, kteří se pro něj nevysloví, a místo toho na jejich lístku bude uvedeno, že nejsou pevně rozhodnutí (uncommitted).

Biden vyhrál demokratické primárky v Jižní Karolíně. ‚Trump bude opět poražen,‘ řekl

Číst článek

Michigan je totiž jedním z takzvaných swing states, tedy „kolísavých“ států, které nejsou dlouhodobě baštou jedné či druhé strany a které bývají v americkém volebním systému rozhodující.

I ztráta několika tisíc hlasů, například kvůli nespokojenosti s Bidenovou údajně přílišnou podporou Izraeli, tak může mít v listopadu zásadní dopad.

Podle AP je už teď jasné, že ve státě, který má výraznou muslimskou populaci, počet „nerozhodnutých“ hlasů demokratů překročil 10 000, což zhruba odpovídá rozdílu, o kolik v Michiganu v prezidentských volbách v roce 2016 zvítězil Trump nad tehdejší demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.

Porážka Haleyové

V republikánských primárkách nyní Trump znovu jasně porazil svou poslední významnou soupeřku, kterou je někdejší velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová.

Reuters s odvoláním na agenturu Edison Research napsal, že po sečtení osmi procent hlasů měl Trump podporu 64 procent voličů, zatímco Haleyová 32 procent.

V případě Bidena po sečtení deseti procent hlasů jeho podpora dosahovala 79 procent, zatímco 16 procent lidí dalo najevo, že nejsou pevně rozhodnutí.

ČTK

Přečtěte celý článek