Biden kritizoval Trumpa, Pelosiová vyzvala k odvolání prezidenta

1 měsíc starý 6

foto Zvolený americký prezident Joe Biden během projevu ve Wilmingtonu, 7. ledna 2021.

Washington - Zvolený americký prezident Joe Biden označil středeční útok na Kapitol za jeden z nejčernějších dnů v dějinách USA. Končícího prezidenta Donalda Trumpa obvinil z podněcování k násilí a podrývání demokracie prostřednictvím svých výroků a zpochybňováním volebních výsledků. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová vyzvala k okamžitému odvolání Trumpa prostřednictvím 25. ústavního dodatku.

Řekl, že ti, kdo ve středu pustošili Kapitol, jsou lůza. Trump podle něj zneužil tento rabující dav ve snaze umlčet hlas amerických voličů. Kongres dnes s konečnou platností potvrdil Bidena vítězem voleb, Trump zůstává přesvědčen, že volby vyhrál sám.

S poukazem na pomalý zásah policie Biden řekl, že šlo o zjevné selhání ve srovnání s tím, jak policie zasahovala proti účastníkům protestů proti policejnímu násilí proti černochům. S černošskými demonstranty by se na Kapitolu podle něj jednalo jinak než s těmi, kdo přišli ve středu podpořit Trumpa.

K ostré kritice se připojila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, když prohlásila, že Trump je "smrtelně" nebezpečný pro Američany i americkou demokracii.

Prezident ve středu krátce předtím, než se dav vydal do Kapitolu, znovu zopakoval svá nepodložená tvrzení o volebních podvodech a řekl, že svou porážku nikdy neuzná. Kongres ale potvrdil, že Biden dostal od volitelů 306 a Trump 232 hlasů, a viceprezident Mike Pence pak Bidena vyhlásil vítězem voleb.

Pelosiová po událostech v Kapitolu vyzvala k odvolání Trumpa 

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová na tiskové konferenci ve Washingtonu, 7. ledna 2021. Pelosiová vyzvala k okamžitému odvolání Trumpa a uvedla přitom, že prezident podnítil středeční vpád svých stoupenců do sídla Kongresu. Informovala o tom agentura Reuters, která události posledního dne popsala jako útok na americkou demokracii.

"Včera prezident Spojených států podnítil ozbrojenou vzpouru proti Americe," řekla Pelosiová novinářům v Kapitolu. Výtržníky, kteří do Kapitolu vnikli, označila za teroristy. Podle agentury AP Pelosiová bude usilovat také o odvolání šéfa pořádkových sil Kapitolu.

Jeden z článků 25. ústavního dodatku řeší situaci, v níž prezident není schopen vykonávat svou práci, ale sám neodstoupí. Navrhovatelé měli na mysli situaci, kdy je prezidentova schopnost oslabena fyzickou či mentální nemocí. V širší interpretaci se ale uvádí, že se dá tato pasáž použít i v situaci, kdy se prezident chová nebezpečným způsobem.

Zdroj