Biden počítá s tím, že bude za čtyři roky post prezidenta obhajovat

5 měsíce starý 16

Biden potvrdil, že bude usilovat o znovuzvolení: „Počítám s tím.” Hned však dodal, že je těžké odhadovat, co se stane za čtyři roky.

Očekává, že v případě obhajoby svého mandátu se k němu přidá i viceprezidentka Kamala Harrisová. „Odvádí skvělou práci. Je výborná partnerka,“ zhodnotil její působení.

Když ale čelil dotazu, zda si myslí, že za čtyři roky bude čelit opět Donaldu Trumpovi, vykroutil se z toho: „Ále. Na to ani nemyslím. Nic mě nenapadá. Ani nevím, jestli tu ještě bude republikánská strana, že?”

Obecně se přitom předpokládalo, že Biden nebude kvůli svému věku post obhajovat. V roce 2024 mu bude 82 let, připomněla veřejnoprávní stanice NPR.

Odchod z Afghánistánu se odloží

Biden také označil za nepravděpodobné, že by američtí vojáci odešli z Afghánistánu do 1. května, jak to plyne z dohody s Tálibánem, kterou podepsaly Spojené státy za vlády Donalda Trumpa. „Bude těžké splnit termín 1. května,” řekl Biden a dodal: „Mým záměrem není zůstat tam dlouho. Ale je otázkou jak a za jakých podmínek (dojde ke stažení).“

Termín stažení Biden neupřesnil, ale na dotaz, zda budou Američané ještě příští rok v Afghánistánu, řekl: „Nedokážu si to představit.“

Tento týden byl v Afghánistánu na neohlášené návštěvě americký ministr obrany Lloyd Austin. Podle něj byla návštěva součástí přehodnocování americké politiky v Afghánistánu, kde USA vedou nejdelší válku ve své historii. Začala skoro před dvaceti lety po teroristických útocích al-Káidy na New York a Washington z 11. září 2001. Aktuálně je v Afghánistánu asi 2500 amerických vojáků.

Bývalý americký prezident Donald Trump velmi usiloval o stahování amerických vojáků z konfliktů. Za jeho vlády se podařilo dojednat dohodu s hnutím Tálibán o konci konfliktu, tu ale afghánské hnutí porušuje.

Zdroj