Biden podepsal vojenskou pomoc Ukrajině. ‚Vybavení začneme posílat během hodin,‘ prohlásil

před 1 týden 17

Americký prezident Joe Biden ve středu po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon uvolňující dodatečných 61 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu korun) na vojenskou a ekonomickou podporu Ukrajiny a zemí v regionu. Dokument zároveň uzákonil další výdaje ve výši přes 30 miliard dolarů na podporu Izraele, asijských partnerů či na humanitární pomoc ve světě.

Washington 17:55 24. dubna 2024

Joe Biden

„Teď musíme jednat rychle,“ řekl v souvislosti s americkými dodávkami vojenské pomoci Ukrajině americký prezident Joe Biden | Foto: Elizabeth Frantz | Zdroj: Reuters

V projevu po podpisu zákona Biden prohlásil, že tento krok posiluje bezpečnost USA, ale i celého světa. „Teď musíme jednat rychle,“ řekl v souvislosti s americkými dodávkami vojenské pomoci Ukrajině, které byly kvůli nedostatku financí od konce loňského roku zablokované.

„Dohlížím na to, aby dodávky začaly okamžitě,“ pokračoval prezident. „Během příštích několika hodin, doslova za několik hodin, začneme posílat Ukrajině vybavení pro protivzdušnou obranu, munici, dělostřeleckou a do raketových systémů, a obrněná vozidla,“ řekl.

Ukrajinci prohrávají, Západ musí rychle dodat zbraně. Jinak budou ‚Putinovým odrazovým můstkem‘

Číst článek

Americká média předtím informovala, že hodnotu nové zásilky vojenského materiálu odhaduje vláda na miliardu dolarů.

Dosud USA od ruské invaze zahájené v února 2022 poskytly Kyjevu vojenské vybavení za více než 40 miliard dolarů. Výpadek této podpory v posledních měsících provázel postup ruských jednotek hlouběji do ukrajinského území a také problémy ukrajinské protivzdušné obrany, která nezvládá odrážet neustálé ruské ostřelování.

Z prostředků nově vyčleněných Kongresem na podporu Ukrajiny tvoří zhruba tři čtvrtiny peníze na vojenské účely. Podepsaný legislativní balík také obsahuje 17 miliard dolarů na pomoc Izraeli, devět miliard na humanitární pomoc zejména v Pásmu Gazy a osm miliard pro partnery USA v jihovýchodní Asii.

Biden o schválení těchto výdajů poprvé požádal zhruba před šesti měsíci, jeho návrh ale narazil na odpor Republikánské strany, která souhlas podmiňovala výrazným zpřísněním imigrační politiky.

Nakonec výdaje prošly bez tohoto bodu, ovšem s několika dodatečnými položkami včetně plánu změnit část pomoci Ukrajině na odpustitelnou půjčku nebo mechanismu namířeného proti tiktoku, který by teoreticky mohl příští rok vést k zákazu sociální sítě ve Spojených státech.

ČTK

Přečtěte celý článek