Biden při první tiskové konferenci ohlásil nový vakcinační cíl

6 měsíce starý 18

foto Americký prezident Joe Biden na své první tiskové konference v roli hlavy státu 25. března 2021.

Washington - Spojené státy budou mít do sta dní od inaugurace 200 milionů podaných dávek vakcín proti covidu-19. Na úvod své první tiskové konference v roli hlavy státu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle očekávání čelil i otázkám na problémy úřadů se zvládáním zesíleného přílivu migrantů přicházejících z Mexika. Šéf Bílého domu reagoval tím, že většina běženců je stále posílána zpět, a hájil přijímání dětí bez dospělého doprovodu, které často končí v přeplněných ubytovacích zařízeních.

Ohlášené číslo znamená zdvojnásobení původního slibu. Může se tedy jevit jako náročný cíl, ovšem USA už evidují asi 130 milionů aplikovaných dávek a vakcinační kampaň zde postupuje tempem asi 2,5 milionu injekcí za den. Do stého Bidenova dne v úřadu zbývá ještě více než měsíc, k dosažení 200milionového cíle tedy stačí udržet aktuální tempo.

Biden přesto dnešní oznámení označil za ambiciózní a prohlásil, že v žádné jiné zemi se neaplikuje tolik vakcín jako v USA. Agentura AP podotýká, že dodávky vakcín budou nejspíše dál narůstat, zatímco očkovací kampaň může dál urychlit i pokračující otevírání registrací v jednotlivých státech pro širší a širší skupinu obyvatel.

Biden hájil postup kolem migrace, většina běženců je prý odmítána

Joe Biden při své první tiskové konferenci po nástupu do Bílého domu podle očekávání čelil otázkám na problémy úřadů se zvládáním zesíleného přílivu migrantů přicházejících z Mexika. Šéf Bílého domu reagoval tím, že většina běženců je stále posílána zpět, a hájil přijímání dětí bez dospělého doprovodu, které často končí v přeplněných ubytovacích zařízeních.

"Nelituju toho, že jsem ukončil programy, které neexistovaly, dokud se nestal prezidentem (předcházející prezident Donald) Trump," prohlásila hlava státu po otázce na to, zda v tomto směru nepostupoval Bílý dům příliš rychle.

Zvýšený provoz na americko-mexické hranici prezident do jisté míry připsal sezonním migračním trendům. Republikánští politici jej obviňují z toho, že vzestup ve statistikách nelegálních vstupů na půdu USA pramení z jeho vyjádření na téma imigrační politiky. Nárůst nicméně začal už loni na jaře po poklesu spojovaném s příchodem pandemie covidu-19 a může být spojen také s vývojem v zemích střední Ameriky.

Podle Bidena jsou dospělí běženci či rodiny stále obratem vraceni do Mexika, přičemž jde podle něj o "drtivou většinu" zachycených migrantů. Pokud jde o přijímání dětí, snaží se prý stávající administrativa rychle obnovit "to, co bylo zrušeno", a vytvořit pro nezletilé vyhovující ubytovací kapacity.

Podle čísel, které pronikají do amerických médií, je nyní v péči úřadů výrazně přes 10.000 nezletilých běženců.

Zdroj