Biden se očkoval druhou posilující dávkou proti covidu. Varoval, že hrozí nedostupnost vakcín

4 měsíce starý 28

Spojeným státům docházejí peníze potřebné pro boj s pandemií covidu-19. Pocítit to může i zbytek světa. Takový vzkaz vyslal prezident Joe Biden, když se nechal veřejně naočkovat druhou posilující dávkou, kterou americké úřady pro některé skupiny obyvatel tento týden schválily. Kongres ve Washingtonu zatím odmítá návrhy a žádosti Bílého domu na další financování, které by zajistilo dostupnost léků, vakcín či testů.

Od stálého zpravodaje Washington 9:50 31. března 2022

Joe Biden se nechává očkovat proti koronaviru | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Byl to výjev propojující dvě světové krize do jednoho obrazu – Joe Biden si vyhrnul rukáv své modré košile, a zatímco mu zdravotnice Bílého domu aplikovala další vakcínu proti covidu, novináři na něj volali otázky týkající se hlavně ruské války na Ukrajině.

Biden varoval, že hrozí nedostupnost vakcín proti covidu. Natáčel zpravodaj Jan Kaliba

Biden ve středečním telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským slíbil další finanční pomoc v hodnotě 11 miliard v přepočtu na koruny. Zato doma žádá o pomoc on sám. Peníze na boj s pandemií docházejí a nový, Bílým domem navrhovaný balík odmítá Kongres schválit.

„Naše úřady schválily čtvrtou dávku vakcíny pro ty, kterým už bylo 50 let. Víme, že posilující dávky jsou zásadní pro udržení vysoké úrovně ochrany před covidem. Proto jsem si taky na dnešek naplánoval svou druhou posilující dávku,“ prohlásil.

„Vakcín máme zatím dost. Ale pokud Kongres nebude jednat, na podzim jich nebudeme mít dostatek na to, aby bylo očkování dostupné jednoduše a zdarma pro všechny Američany. A co hůř – pokud se v budoucnu objeví nová varianta covidu, na kterou bude potřeba nová vakcína, nebudeme mít dost peněz, abychom ji nakoupili,“ vzkázal prezident zákonodárcům.

‚Zeď proti viru neochrání‘

Už teď nejsou peníze například na monoklonální protilátky nebo na testy a léčbu pro nepojištěné, za které dosud hradila náklady federální vláda. Prostředky na vakcínu zdarma pro nepojištěné dojdou příští týden. A Bílý dům varuje, že totéž se bude týkat i programu pro chudší země, kam Spojené státy i jako prevenci proti vzniku nových variant poslaly zatím půl miliardy dávek vakcín, a celkově slíbily víc než miliardu, což je teď v ohrožení.

Postcovidový syndrom? Poroste počet lidí s infarkty a onemocněním srdce, zjistili vědci v nové studii

Číst článek

„Nemůžeme čekat, až se ocitneme uprostřed další pandemické vlny, a pak teprve jednat. To už bude příliš pozdě. Tohle financování potřebujeme taky proto, abychom pokračovali v naší snaze naočkovat svět a splnili závazky, které jsme dali. Je to zásadní pro naši schopnost bránit se novým variantám covidu. Proti viru vás neochrání žádná zeď, jakkoli vysokou ji postavíte. Kongres musí jednat teď. Prosím,“ snaží se zvyšovat svůj tlak na Kongres prezident Biden.

Spojené státy se blíží milionu evidovaných obětí pandemie a v zemi začala převažovat podvarianta omikronu BA.2.

Denní počet nových případů, hospitalizací i úmrtí je teď nejnižší od loňského léta a řada míst uvolnila opatření, jako jsou roušky či povinné očkování, nejvíc od začátku pandemie či příchodu vakcín na trh.

Americké úřady tento týden doporučily druhou posilující dávku mRNA vakcíny pro lidi nad 50 let nebo s problémy s imunitou. A také pro ty, kteří dostali látku od společnosti Johnson & Johnson jak v první fázi, tak i jako posilující dávku před čtyřmi či více měsíci.

We know boosters are critical to providing an additional level of protection against COVID-19. That's why I received my second booster today. pic.twitter.com/yAV6SyXxpv

— Joe Biden (@JoeBiden) March 30, 2022

Jan Kaliba

Zdroj