Americký prezident Joe Biden plánuje na 22. a 23. duben virtuální klimatický summit za účasti světových lídrů včetně ruského prezidenta Vladimira Putina a čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga. Celkem je pozváno 40 státníků, informují s odvoláním na vládní zdroje světové zpravodajské agentury. Washington prý doufá, že jednání pomohou posílit globální snahy o snížení emisí ze spalování fosilních paliv.

Washington 22:13 26. března 2021

Celkem je pozváno 40 státníků, informují s odvoláním na vládní zdroje světové zpravodajské agentury (ilustrační foto) | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Ohlášený summit přinese první významnější rozhovory o změně klimatu od nástupu Bidena do Bílého domu, píše agentura AP. Podle jejích zdrojů Washington doufá, že jednání pomohou posílit globální snahy o omezení škodlivých emisí ze spalování fosilních paliv.

Návrat USA k Pařížské dohodě může rozhýbat další země. Bidenovi nic nebrání prosadit ambiciózní cíle

Číst článek

„Summit lídrů o klimatu podtrhne naléhavost a ekonomické přínosy silnějších klimatických kroků. Bude klíčovým milníkem na cestě ke klimatické konferenci Organizace spojených národů (COP26) konané v listopadu v Glasgow,“ uvádí komuniké Bílého domu. Jednání podle něj budou živě vysílaná na internetu.

Biden v pátek novinářům řekl, že s Putinem ani s čínským prezidentem ještě o akci nemluvil, ale „oni vědí, že jsou pozváni“. Podle agentury Reuters se členové Bidenovy administrativy domnívají, že boj proti klimatickým změnám je jednou z oblastí, u níž je možné s Moskvou a Pekingem spolupracovat.

„Do konání summitu oznámí Spojené státy ambiciózní emisní cíl pro rok 2030 jakožto nový národně stanovený příspěvek pod Pařížskou dohodou. Ve své pozvánce prezident vyzval lídry, aby summit využili jako příležitost k nastínění toho, jak budou i jejich země přispívat k vyšším klimatickým ambicím,“ dodává Bílý dům.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Spojené státy ukončily vyšetřování Česka kvůli plánované digitální dani, protože ji ještě nezavedlo

  2. Slavia chce Simu v derby. Proti trestu kanonýra, který mezitím debutoval za Senegal, se odvolala

  3. Biden uspořádá klimatický summit, zve i ruského a čínského prezidenta

  4. Testy do škol dodá česká firma Masanta. Nabídla test od čínského výrobce, jeden stojí 32 korun

  5. Ústavní soud ukončil stíhání bývalého arménského prezidenta, hrozilo mu 15 let ve vězení

  6. Vláda prodloužila nouzový stav do 11. dubna. Výjimku ze zákazu vycházení budou mít velikonoční mše

Aktuální témata

Koronavirus, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme