Biden zdvojnásobil vakcinační cíl a hájil migrační politiku. Zrušení Trumpových programů nelituje

2 měsíce starý 11

USA budou mít do sta dní od inaugurace 200 milionů podaných dávek vakcín proti covidu-19. Na úvod své první tiskové konference to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle očekávání čelil otázkám na problémy úřadů se zvládáním přílivu migrantů přicházejících z Mexika. Šéf Bílého domu reagoval tím, že většina běženců je stále posílána zpět, a hájil přijímání dětí bez dospělého doprovodu, které často končí v přeplněných ubytovacích zařízeních.

Washington 21:12 25. března 2021

Americký prezident Joe Biden při první tiskové konferenci | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Ohlášených 200 milionů podaných dávek vakcíny znamená zdvojnásobení původního slibu. Může se tedy jevit jako náročný cíl, ovšem USA už evidují asi 130 milionů aplikovaných dávek a vakcinační kampaň zde postupuje tempem asi 2,5 milionu injekcí za den.

‚Kolosální přehmat.‘ Biden čelí kritice po nárůstu ilegální migrace z Mexika, možná největší za dvacet let

Číst článek

Do stého Bidenova dne v úřadu zbývá ještě více než měsíc, k dosažení 200milionového cíle tedy stačí udržet aktuální tempo.

Biden přesto čtvrteční oznámení označil za ambiciózní a prohlásil, že v žádné jiné zemi se neaplikuje tolik vakcín jako v USA. Agentura AP podotýká, že dodávky vakcín budou nejspíše dál narůstat, zatímco očkovací kampaň může dál urychlit i pokračující otevírání registrací v jednotlivých státech pro širší a širší skupinu obyvatel.

Migrace

„Nelituju toho, že jsem ukončil programy, které neexistovaly, dokud se nestal prezidentem (předcházející prezident Donald) Trump,“ prohlásila hlava státu po otázce na to, zda v tomto směru nepostupoval Bílý dům příliš rychle.

První dialog mezi Čínou a USA po inauguraci Bidena skončil. I přes společné zájmy neshody trvají

Číst článek

Zvýšený provoz na americko-mexické hranici prezident do jisté míry připsal sezonním migračním trendům. Republikánští politici jej obviňují z toho, že vzestup ve statistikách nelegálních vstupů na půdu USA pramení z jeho vyjádření na téma imigrační politiky.

Nárůst nicméně začal už loni na jaře po poklesu spojovaném s příchodem pandemie covidu-19 a může být spojen také s vývojem v zemích střední Ameriky.

Podle Bidena jsou dospělí běženci či rodiny stále obratem vraceni do Mexika, přičemž jde podle něj o „drtivou většinu“ zachycených migrantů. Pokud jde o přijímání dětí, snaží se prý stávající administrativa rychle obnovit „to, co bylo zrušeno, a vytvořit pro nezletilé vyhovující ubytovací kapacity.

Podle čísel, které pronikají do amerických médií, je nyní v péči úřadů výrazně přes 10 000 nezletilých běženců.

Střet s Čínou

Peking chce být nejmocnějším světovým hráčem a Spojené státy budou v tomto směru s Čínou tvrdě soupeřit. Ve čtvrtek to k americko-čínským vztahům prohlásil šéf Bílého domu Joe Biden. Uvedl, že Washington nechce konfrontaci, ale že bude se spojenci trvat na dodržování mezinárodních norem v „celé řadě otázek“.

Biden zatím nepřijal Putinovu výzvu. Setká se s ním, až nastane vhodný čas, vzkázal Bílý dům

Číst článek

Soupeření s Čínou popsal Biden jako souboj o to, zda je úspěšnější demokracie nebo autokracie. Čína podle něj chce být nejbohatší a nejmocnější zemí světa a momentálně USA výrazně poráží v oblasti investic. „Čína má celkový cíl, a já jim ten cíl nevyčítám,“ citoval amerického prezidenta deník The Wall Street Journal.

Biden ovšem avizoval, že bude s „aliancí demokracií“ tlačit na dodržování pravidel, ať už jde o hospodářskou soutěž, obchod nebo geopolitické záležitosti. Zmínil dění v Jihočínském moři, status Tchaj-wanu i vývoj v Hongkongu a perzekuci Ujgurů v Sin-ťiangu.

„Dáme jasně najevo, že ve snaze vypořádat se s těmito záležitostmi budeme vyžadovat, aby Čína dodržovala pravidla,“ řekl Biden, přičemž avizoval společný postup s dalšími zemi. Ve čtvrtek jej ještě například čeká videohovor s šéfy států a vlád zemí Evropské unie.

Biden prohlásil, že čínského prezidenta Si Ťin-pchinga opakovaně ujišťoval o tom, že „nám nejde o konfrontaci“. O svém protějšku nicméně také řekl, že v těle nemá jedinou „demokratickou“ kost. „Ale je to chytrý chlapík,“ dodal podle agentury Reuters.

ČTK

Zdroj