Biden zvítězil v primárkách v Jižní Karolíně. Jsem připraven opět porazit Trumpa, míní

před 2 týdny 40

„V roce 2020 to byli voliči v Jižní Karolíně, kteří dokázali, že se odborníci mýlili, vdechli naší kampani nový život a nasměrovali nás na cestu k vítězství v prezidentských volbách,“ uvedl Biden v prohlášení. „Nyní v roce 2024 promluvili obyvatelé Jižní Karolíny znovu a já nepochybuji, že jste nás znovu nasměrovali na cestu k vítězství v prezidentských volbách – a k tomu, aby se Donald Trump stal opět poraženým,“ dodal.

KOMENTÁŘ: Trump, nebo Biden? Koho a proč si přeje Čína

Agentura Reuters uvedla, že po sečtení hlasů z 86 procent volebních obvodů má jednaosmdesátiletý Biden podporu 96,3 procenta voličů. Daleko za ním jsou jeho vyzyvatelé – kongresman Dean Phillips a spisovatelka a neúspěšná kandidátka z minulých voleb Marianne Williamsonová.

Jižní Karolína zachránila podle agentur Bidenovu nominační kampaň v roce 2020. Biden tehdy v souboji sedmi kandidátů získal 49 procent z 539 263 hlasů a jasně zvítězil, zatímco ve třech státech, kde se v demokratických primárkách hlasovalo před Jižní Karolínou, ani jednou neskončil první.

Biden pro letošní nominační proces prosadil změnu pořadí primárek, a dosáhl toho, že hlasování demokratů nezačalo jako v minulosti stranickým shromážděním ve státě Iowa, ale právě sobotními primárkami v Jižní Karolíně.

Konzervativní stát je tradičně baštou republikánů, demokratický kandidát v prezidentském hlasování nezvítězil od roku 1976. Protože více než polovinu demokratických voličů v Jižní Karolíně tvoří Afroameričané, šlo podle Reuters o důležitý test Bidenovy schopnosti získat jejich podporu. V prezidentských volbách obvykle Afroameričané volí mnohem spíše demokraty než republikány, a to v poměru devět ku jedné.

V republikánských primárkách v tomto jižanském státě, které se uskuteční 24. února, má téměř jistou výhru Trump. Právě on se pak podle všeho v listopadových volbách znovu utká s Bidenem. Aktuální průzkumy veřejného mínění sedmasedmdesátiletému exprezidentovi přisuzují mírný náskok.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Biden ztrácí půdu pod nohama, ukazuje průzkum CNN. Porazil by ho nejen Trump, ale i Haleyová

Přečtěte celý článek