Bidenova vláda podpořila vytvoření 51. státu USA

2 měsíce starý 12

Washington, D. C. je autonomní jednotkou a nepatří k žádnému státu, ačkoli by se nabízel vztah se stejnojmenným státem, jenž leží na západním pobřeží při hranicích s Kanadou. Hlavní město nemá ani status státu, a tak nemá své zástupce v Senátu a je pod přímou kontrolou federální vlády. Až od 60. let smějí obyvatelé díky ústavnímu dodatku volit prezidenta.

O udělení státnosti se demokraté pokoušejí již delší dobu. Sněmovna reprezentantů bude v nejbližších dnech hlasovat o tom, jestli má D.C. získat stejné postavení jako zbylých 50 států.

Úterní prohlášení americké administrativy udělalo lidem z hlavního města radost.

„Až příliš dlouho bylo více než 700 tisícům obyvatelům Washingtonu, D.C. odepíráno plné zastoupení v Kongresu. Toto zdanění bez zastoupení (politický slogan pocházející z dob americké revoluce, pozn.red.) a popření samosprávy je urážkou demokratických hodnot, na nichž byl náš národ založen,” uvedla administrativa v prohlášení.

Očekává se, že dolní komorou Kongresu projde zákon hladce, protože v ní demokraté mají většinu. Zřejmě ale narazí v Senátu, kde je pro schválení návrhu de facto potřeba 60 hlasů ze sta.

Současný návrh počítá s tím, že by se nově vzniklý stát jmenoval „State of Washington, Douglass Commonwealth”, čímž chtějí autoři vzdát hold americkému reformátorovi a spisovateli Fredericku Douglassovi.

Zkratka D.C. by tak byla zachována, pouze by nabrala nový význam. Nyní D.C. znamená „District of Columbia“, tedy „oblast USA“. Columbia bylo poetické označení pro vznikající Spojené státy americké.

Zdroj