BIS o bezpečnostním dotazníku pro zájemce o tendr na Dukovany nevěděla. Babiš ve sněmovně tvrdil opak

5 měsíce starý 8

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) své rozhodnutí oslovit čtyři uchazeče o tendr na Dukovany a zaslat jim bezpečnostní dotazník nekonzultoval se zpravodajskými službami, zjistil Radiožurnál. To přitom ještě v pátek ráno tvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Další kroky k dostavbě jaderné elektrárny v pondělí mimořádně projedná Bezpečnostní rada státu a následně i vláda.

Praha 13:05 26. března 2021

Babiš uvedl, že bezpečnostní komunita předem o plánu na rozeslání bezpečnostního dotazníku čtyřem firmám, včetně Rosatomu, věděla | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Havlíček ve čtvrtek oznámil, že dal pokyn společnosti ČEZ, aby oslovila předběžné zájemce o tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech z USA, Francie, Jižní Koreje a Ruska, a vyžádala si od nich informace, jak budou naplňovat bezpečnostní požadavky. Těmto zájemcům by ČEZ měl zároveň poslat obsáhlou zadávací dokumentaci.

Největší spory budí oslovení ruského Rosatomu – spolupráce s touto společností by totiž podle většiny opozičních stran i zpravodajských služeb znamenala pro Česko bezpečnostní riziko.

‚Nepřípustné.‘ Čínské velvyslanectví odsoudilo vyřazení své firmy z tendru na Dukovany

Číst článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) se při bouřlivé páteční debatě ve sněmovně od tématu částečně distancoval s tím, že to je záležitost ministra Havlíčka. Uvedl zároveň, že bezpečnostní komunita předem o plánu na rozeslání bezpečnostního dotazníku čtyřem firmám, včetně Rosatomu, věděla.

„Ten krok, který udělal (ministr Havlíček), byl po konzultaci s bezpečnostními službami, s předsedou ČSSD, takže musí to vysvětlit, já to ani do detailu neznám,“ prohlásil ve sněmovně Babiš.

Podobně se v debatě vyjádřil i Havlíček: „Stejně tak jsme o tom diskutovali a byl informován i pan ředitel Koudelka z BIS,“ uvedl ministr.

Stanovisko BIS

Jenže z vyjádření BIS vyplývá, že služba předem o plánu nevěděla. „Stále platí stanovisko bezpečnostní skupiny, ve které jsou zastoupeny všechny tři zpravodajské služby a další instituce. Předpokládáme, že to bude ona, která připraví a také bude vyhodnocovat takzvané bezpečnostní dotazníky vypracované zájemci o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, uvedl pro Radiožurnál mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Ve zmiňovaném stanovisku bezpečnostní komunity doporučují všechny zpravodajské služby a také zástupci ministerstev vnitra a zahraničí, vůbec do tendru na Dukovany nezapojovat rizikové zájemce, tedy firmy z Ruska a Číny.

Podle zástupců většiny opozičních stran kromě KSČM a SPD je rozeslání bezpečnostního dotazníku a zadávací dokumentace čtyřem zájemcům de facto neoficiálním zahájení tendru. Havlíček to odmítá. Uvedl, že tímto společnost ČEZ zahájí pouze jakési „kvalifikační kolo“. A o oficiálním spuštění tendru podle něho rozhodne až příští vláda.

Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila vláda loni. Stavba by měla být zahájena v roce 2029, nový blok by měl být uveden do zkušebního provozu v roce 2036.

Zdeňka Trachtová, Jana Magdoňová

Zdroj