Bitcoin prolomil rekord. Kryptoměna je nejdražší v historii, stojí téměř 1,5 milionu

3 měsíce starý 17

Roční prognózy se vyplnily. Přišel podzim a bitcoin prolomil další cenový rekord. Konkrétně ten z letošního dubna, kdy se cenovka nejznámější kryptoměny zastavila na hodnotě 64 863 dolarů (1,42 milionu korun).

Vývoj ceny kryptoměny ovlivňuje především poměr nákupů a prodejů, někdy se do ní ale promítnou také důležité události. Kryptoměnová komunita dlouho vyhlížela moment, kdy v USA schválí bitcoinové ETF, tedy finanční instrument, který zpravidla kopíruje vývoj ceny podkladového aktiva či skupiny aktiv, ale dá se obchodovat na klasické burze.

První takový fond začal v USA obchodovat 19. října. Třebaže nakonec nekopíruje přímo aktuální cenu bitcoinu, ale obchoduje s bitcoinovými futures – kontrakty, jejichž uzavřením se dvě strany zavazují, že si mezi sebou aktiva smění za určitou cenu v konkrétní čas. Pro širší veřejnost tudíž není úplně uživatelsky přívětivý.

Na jaké hranici stanoví bitcoin v býčím trhu nový cenový rekord, samozřejmě nikdo netuší. Odhady ze začátku roku pracovaly s tím, že by mohl dokráčet až k milníku sto tisíc dolarů (2,1 milionu korun). Konec roku totiž bývá obecně pro trhy příznivý.

Na druhé straně ale na bitcoin tlačí regulátoři z americké i evropské centrální banky. Vášně budí zvláště americký rozsáhlý zákon o infrastruktuře, pod který se schovala také regulace kryptoměn.

Zdroj