Blatnému se sype ministerstvo. Záhadné odchody zaměstnanců, rozepře s Babišem, propírané téma rezignace

2 měsíce starý 9

V polovině března odejde z postu hlavní hygieničky Jarmila Rážová. Kvůli chaosu ministerstva svůj post opustili už čtyři koordinátoři očkování. Jde tak o další klíčové pracovníky ministerstva, kteří post opustili, často právě kvůli podivnému řízení resortu. Posiluje i napětí mezi předsedou vlády Andrejem Babišem a šéfem zdravotnického resortu Blatným.

O tom, že Česká republika nakoupila desetitisíce dávek experimentálního a v Česku neregistrovaného léku Ivermektin, se ministr zdravotnictví Jan Blatný dozvěděl z médií. Ministerstvo jeho používaní povolilo, ale jen dočasně – i protože tento lék určený proti parazitům se používá převážně u zvířat a odborná veřejnost na něj pohlíží skepticky.

S plošným používáním nesouhlasí ani Blatný. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) mu to neoznámil, na sociální sítě si však zásilku vyfotil a ve svém videu si jeho zavedení pochvaloval.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Že mezi nimi vztahy v posledních týdnech skřípou, dokazuje i fakt, že Blatnému Babiš vůbec nenabídl cestu do Izraele, kam odletí s řadou českých epidemiologů a lékařů na poradu k epidemii. Opakovaně také říkal, že by si měl ministr posílit svůj resort a odborné lékaře a vědce.

Ke spekulaci o aktuální oslabené pozici ministra Blatného vybízí i jeho výrok ohledně rezignace. Tu přímo sice několikrát přímo odmítl, jak ale sdělil v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce, jen za specifických podmínek. „Kdyby ministr neměl vliv na to, jak se bude vyvíjet zdravotní politika v této zemi, rezignoval bych,“ řekl.

Jde o narážku na spekulace ohledně vzniku paralelního ministra zdravotnictví. Babiš však Blatného jako by ve své agendě odsunoval do pozadí a některé záležitosti ohledně dalších měsíců řeší právě se Smejkalem, jehož nedávno navrhl jako další důvěryhodnou odbornou tvář boji s epidemií po výrazném, ale problémovém Romanu Prymulovi.

Právě nová skupina se Smejkalem by se mohla stát paralelním ministerstvem zdravotnictví při Úřadu vlády. Řeší se totiž, zda má být součástí resortu, nebo zůstane při Radě vlády pro zdravotní rizika. Což by však mohlo rozporovat Blatného podmínku o setrvání ve funkci. Nejnestabilnější ministerský post by pak už potřetí v roce přišel o svého šéfa.

Pohled za kulisy ministerstva nám odhaluje i nejasný odchod hlavní hygieničky Jarmily Rážové. „Vláda na moji žádost odvolala hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou,“ uvedl Blatný na tiskové konferenci po jednání vlády s tím, že důvody nechce nijak blíže specifikovat. „Je to něco, co se nějakým způsobem děje,“ sdělil předtím a doplnil, že každé rozhodnutí nemusí obhajovat.

Záhadný odchod okomentovala v rozhovoru pro Seznam Zprávy také její nástupkyně a ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. „Pan ministr mi řekl, že jeví známky únavy a má strach o její zdravotní stav,“ prozradila. Sama Rážová svůj odchod zatím nijak nechtěla komentovat.

Dále čtěte

archiv

Pavel Šafr napsal knihu o pravdě a lži v českých dějinách. Čtěte o Bílé hoře, vyhnání Němců, o Havlovi i Klausovi

Češi mezi pravdou a lží. Tak se jmenuje nová kniha dlouholetého novináře a politického komentátora, šéfredaktora deníku FORUM 24 Pavla Šafra, ...

číst článek »

Mimochodem, Svrčinová má kromě všeho posílit i komunikaci celého resortu s dalšími subjekty v zemi, jenže právě tento neduh ji kritizoval v dobách první vlny tehdejší ministr Adam Vojtěch. „Paní ředitelka absolutně nezvládla komunikaci jak s místní samosprávou, tak s veřejností a měla by zvážit, zda je schopna nadále vést Krajskou hygienickou stanici,“ kritizoval tehdy Vojtěch.

Situaci neprospívá ani odchody očkovacích koordinátorů. Z této důležité a náročné pozice už odstoupili čtyři z nich – z Plzeňského, Libereckého, Jihomoravského kraje a Prahy. Právě koordinátor v hlavním městě, lékař David Doležil, si postěžoval na to, jakým způsobem vláda zasahuje do kompetencí koordinátora. „V Praze nebylo možné mít téměř žádný vliv na přidělování vakcín do jednotlivých očkovacích center,“ uvedl Doležil pro Seznam Zprávy.

Podobnou zkušenost popsal i bývalý ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta, který 49 dní působil na pozici národního koordinátora pro vakcinaci. Jeho úkolem mělo být dohlížení nad distributory vakcín, nad armádou, měl kontrolovat, aby se očkování v Česku odehrávalo plynule.

Blahutovi se ale nelíbily některé svérázné manýry, se kterými přicházel Andrej Babiš. „Řekl mi, že já už nikdy do médií, do novin, do televize nepůjdu, protože – cituji doslova – ‚nie som politik‘,“ vzpomněl Blahuta. Premiéra kritizoval, protože pozici bral i jako úkol, jehož součástí jsou výstupy na veřejnosti, vysvětlování dezinformací atp. Nepomohly ani snahy ministra Blatného Blahutu před Babišem ochránit.

Nakonec to vzdal. „Volali mi a chtěli pomoc, ale je to marné, je to marné, je to marné,“ komentoval svůj odchod.

Zdroj