Blatný: Když se lidé o Velikonocích utrhnou, školy se otevřou jen na týden

3 měsíce starý 9

ČTK ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na středečním jednání zdravotního výboru Sněmovny shrnul epidemickou situaci v zemi. Při této příležitosti pohrozil, že když se lidé o Velikonocích "utrhnou ze řetězu", školy se otevřou jen na týden a poté se situace zase zhorší. K otevření škol přitom zatím ani nedošlo, předběžně se ale hovoří o 12. dubnu. 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný | Foto: Deník / Martin Divíšek

„Zcela otevřeně říkám, že když lidé nebudou dodržovat opatření, tak 12. dubna otevřeme školy tak maximálně na týden. Když se lidé o Velikonocích utrhnout ze řetězu, tak máme fakt velký prů**r,“ nebral si Blatný na jednání zdravotního výboru. 

S příchodem jara znovu poklesla ochota lidí dodržovat platná protikoronavirová opatření. Lidé se v posledních dnech houfně vydali do městských parků, často bez nasazených roušek. Situace v Praze vyvrcholila v úterý odpoledne a večer, kdy do ulic vyrazili policisté, kteří kontrolovali frekventovaná místa a lidé vykazovali z důvodu porušování opatření. 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) k tomu uvedl, že problém není, že lidé vyrazili ven, ale že nedodržovali rozestupy a nenosili povinné respirátory. Stovky Pražanů se vydaly do parků i dnes, značná část znovu bez ochrany úst a nosu.

Nezbytné omezení? 

Poslanec Marek Benda (ODS) to spojoval se zákazem cestování mezi okresy, protože lidé nemohou opustit Prahu. O umožnění cest Pražanů alespoň do středočeských okresů Praha-západ a Praha-východ žádali ministerstvo vnitra v minulých dnech zástupci hlavního města. To odmítlo s odvoláním na stanovisko právě ministra zdravotnictví.

„Praha má 1,25 milionu obyvatel. To, co se dělo v úterý na náplavce, se bude opakovat celý týden. Z epidemiologického hlediska je to pro mě nepochopitelné. Proč lidi nepustíte na chaty? Je to jen zaujatost ministra vnitra, který si chce s Prahou vyřídit účty,“ uvedl podle serveru iDnes.cz na jednání zdravotního výboru Benda. 

Podle Blatného je ale omezení pohybu mezi okresy nezbytné. "Když s tím nic neuděláme, tak tito lidé, kteří se neumějí chovat ve svém vlastním městě, pojedou do celé země a tam se budou chovat úplně stejně,“ domnívá se šéf zdravotnictví. 

Jarní seriál pro malé i velké zahradníky. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k seriálu Předsevzetí 2021. Více zde.

Zdroj