Blatný: Máme plán na léčbu dvou tisíc pacientů ivermektinem

2 měsíce starý 17

„Ministerstvo má připraven jasný protokol, který vznikl ve spolupráci s pneumologickou společností a se společností praktických lékařů a který je navržen pro zhruba dva tisíce pacientů, a na jehož základě bude lék postupně uvolňován,“ řekl v neděli ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v Otázkách Václava Moravce v ČT.

Do té doby, než vznikne více klinických studií, není podle ministra možné, aby lék mohli používat sami pacienti bez dohledu lékařů, protože ivermektin může mít vedlejší účinky. „Já bych si ivermektin nezval, pokud ano, budu ho používat podle protokolu jako lék, který je ´off label´. Může být spojen s poškozením jater, ledvin, je třeba ho jako jiné experimentální léky používat opatrně, není možné ho podávat všem,“ poznamenal ministr. Varoval také předtím, aby si lidé pořizovali ivermektin pro zvířata, který může být pro člověka velmi škodlivý.

Podle Blatného může být ivermektin pro léčbu covidu nadějný, ale je na místě i opatrnost. „Je to lék, který může mít potenciální dobrý dopad. V žádném případě to ale není všelék. Když se bude podávat, tak pouze se souhlasem pacienta, který musí být informován o všech pozitivní a negativních účincích a musí být používán za kontroly lékaře,“ řekl ministr.

O použití ivermektinu se lékaři přou po celém světě. Část je proti, protože chybí data o účinnosti a bezpečnosti. Část poukazuje na to, že antiparazitikum se za 40 let užívání u miliardy lidí ukázalo jako bezpečné, a že pomáhá pacientům s covidem v nemocnicích na Slovensku či v Brně v Nemocnici u svaté Anny.

Nasazení ivermktinu podporuje premiér Andrej Babiš (ANO), který prosadil, aby se do Brna dovezlo 10 tisíc balení a ty se začaly distribuovat do dalších nemocnic po republice. Zájem projevilo už přes 20 nemocnic.

Vedlejší účinky vs. záchrana života

O využití ivermektinu podrobně už několik týdnů informuje deník Právo, ale jeho snaha o to, aby se lék co nejdříve začal zkoušet a dostal se k pacientům, je často terčem kritiky. „Středeční Právo vypadá, jako kdyby majitelům Práva patřila výrobna ivermectinu,“ pustil se do Práva moderátor ČT Václav Moravec. Podle něj není správné, když ministerstvo zdravotnictví nakoupilo za 15 miliónů ivermktin, když neexistují klinické studie, které by účinnost léku potvrzovaly.

S tím ale nesouhlasil Blatný. „Není to tak, že nejsou žádné klinické studie. Jsou předběžná klinická data, které říkají, že u určitých případů může tento lék pomoci. To je dobrá známka,“ řekl Blatný. Dodal, že ale není dostatek informací proto, aby se mohlo ivermektinem standardně léčit.

Moravec argumentoval také tím, že ivermektin může být pacientům nebezpečný a argumentoval článkem amerického lékového úřadu FDA, který varuje před tím, aby lidé používali veterinární ivermektin, před vysokými dávkami a také upozorňuje na vedlejší účinky. Ivermektin podle úřadu může dělat problémy lidem, kteří berou léky na ředění krve. „

Při předávkování může způsobit nevolnost, zvracení, průjem, nízký krevní tlak, alergické reakce (svědění a kopřivku), závratě, problémy s rovnováhou, záchvaty, kóma nebo dokonce smrt,“ vypočítává FDA, který nechce do doby, než vzniknou velké klinické studie ivermektin doporučit.

Podle Blatného v době ohrožení života, mohou být vedlejší účinky menší ztrátou. „Ve chvíli, kdy vás může onemocnění zahubit, tak je vám jedno, že vám selžou játra kvůli léčbě,“ řekl Blatný.

Čeští a slovenští lékaři zatím kromě průjmu žádné nežádoucí vedlejší účinky nehlásí. Také český lékový úřad SÚKL uvedl, že ivermektin má „relativně dobrý bezpečnostní profil“.

Zdroj