Blatný měl říct, které školy v pondělí neotevřou. Místo něj to nikdo neudělal

1 měsíc starý 3

Ministerstvo zdravotnictví slíbilo tiskovou konferenci na téma otevírání škol „do konce týdne”. Je čtvrtek dopoledne a školy se otevírají v pondělí. Mluvčí resortu školství se Novinkám kontaktovat nepodařilo, měla nedostupný telefon.

Zachování části opatření včetně uzavření škol nyní samostatně řeší Zlínský kraj, který zkoumá, jak na to.

Opatření na základě pandemického zákona zřejmě vyhlásí krajští hygienici, potřebují k tomu ale souhlas vlády. Buď už odhlasovaný, nebo přijatý maximálně 48 hodin po vyhlášení hygieniky. Žádné jednání vlády se ovšem už tento týden nechystá. Podle informací Novinek bude vláda případná vyhlášená opatření ve Zlínském kraji řešit v pondělí. To už ale mají být školy otevřené, případně tedy zavřené.

V kraji - stejně jako ve zbytku republiky - s nouzovým stavem, jenž vyprší v neděli, skončí zákazy volného pohybu osob a pandemický zákon s nočním zákazem vycházení či zákazem cestování mezi okresy nepočítá.

Mohlo by ale, pokud tak rozhodnou krajští hygienici, pokračovat uzavření části obchodů, které se jinde mají otevírat, například papírnictví.

Školy se mají pro rotační výuku prvního stupně v Česku otevírat v pondělí. Z nařízení ministerstva zdravotnictví plyne, že se nebudou otevírat školy v okresech, kde je týdenní kumulativní počet případů na 100 000 obyvatel dvojnásobný proti celé ČR. Toto číslo je nyní asi 260.

V těchto parametrech nemají horší čísla jen okresy na Zlínsku, ale také regiony na Vysočině, Pardubicku či Liberecku. Naopak i ve Zlínském kraji jsou místa, například Uherskohradišťsko, která by mohla podle stávajících pravidel otevřít.

Zdroj