Blatný: Náhrada za systém PES čeká na stanoviska odborných skupin

3 měsíce starý 11

foto Ilustrační foto - Ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Praha - Dokument, který má stanovit postup a parametry pro zmírňování protiepidemických opatření, je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ve velmi pokročilém stadiu přípravy. Čeká na stanoviska odborných skupin, řekl dnes novinářům. Původně ministerstvo avizovalo, že náhradu za protiepidemický systém PES představí pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová do Velikonoc.

"Protože ještě nemáme všechna stanoviska odborných skupin, tak ji ještě veřejně ven nedáváme," řekl ministr. Podle něj postupný návrat dětí do škol, který je plánovaný na 12. dubna, neznamená začátek rozvolňování celé společnosti. S koncem nouzového stavu, který zatím platí do 11. dubna, by mohl být zrušený zákaz pohybu mezi okresy.

V protiepidemickém systému PES se stále počítá index rizika pro ČR. Od konce února postupně klesá, dnes ráno klesl na 55 bodů a odpovídá třetímu z pěti stupňů přísnosti opatření. Pokud by se jím Česko řídilo, byly by zčásti otevřené školy, za určitých podmínek také obchody, služby či restaurace nebo povolené akce venku do 50 lidí.

Index PES byl pravidelně zveřejňován od poloviny loňského listopadu. V lednu se začala připravovat jeho aktualizace, která by zahrnula jako jednu z podmínek antigenní testy. Mělo to umožnit veřejné akce pro větší počet osob nebo například částečné otevření restaurací či hotelů.

Systém PES je rozdělený do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá z počtu nových případů na 100.000 obyvatel a 100.000 seniorů za poslední dva týdny a reprodukčního čísla. Na začátku letošního roku byl původní parametr podílu pozitivních mezi testy nahrazený podílem pozitivních hospitalizovaných, kteří nebyli dříve odhaleni testem.

Do února se podle něj řídilo fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit, stanoví například počet lidí, kteří se mohou potkávat. Upuštění od jeho používání souvisí především se šířením takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější a rychleji se šíří mezi lidmi.

Zdroj