Blatný odvolal hlavní hygieničku Rážovou k 14. březnu, důvod změny dál nekomentuje

2 měsíce starý 6

Blatný odvolal hlavní hygieničku Rážovou k 14. březnu, důvod změny dál nekomentuje

Hlavní hygienička je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví. Blatný na otázku k důvodu odvolání Rážové odpověděl, že jde o jeho rozhodnutí. Důvod ale neuvedl. Následně vyloučil, že by šlo o osobní antipatie. "Paní doktorka byla u boje proti covidu od začátku. To nasazení je obrovské a je přirozené, že po určité době může mít člověk právo se nadechnout," dodal.

S prací některých vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru vyjádřil v minulých dnech premiér Andrej Babiš nespokojenost (ANO). "Kde je hlavní hygienička?" řekl premiér před časem v CNN Prima News. Později v ČT uvedl, že Svrčinovou považuje v oboru za jednu z nejlepších. Doufá v to, že půjde do médií a bude tváří, které lidé uvěří. "Myslím, že to není pro členy vlády, aby dělali nějaké predikce (epidemie), které potom se nenaplní. To už jsme měli několikrát," řekl premiér. 

Rážovou do funkce jmenovala vláda koncem loňského června. Funkcí byla už předtím pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové, která podle kabinetu nezvládla svou práci v počínající epidemii.

Sedmapadesátiletá Svrčinová vede moravskoslezskou krajskou hygienickou stanici od loňského ledna. Je odbornicí v ochraně a podpoře veřejného zdraví, dlouhá léta se specializovala na hygienu výživy a bezpečnost potravin, jako auditorka i na celoevropské úrovni v Bruselu.

"Já bych se snažila víc informovat kolegy z jednotlivých krajských hygien a sjednotit jejich práci. A taky dotáhnout do konce nástroje chytré karantény, kde je pořád co zlepšovat," sdělila Svrčinová redakci Aktuálně.cz plány k převzetí funkce.

Loni v červenci ji tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzval, aby zvážila setrvání ve funkci kvůli podle něj nezvládnuté komunikaci o zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji. "Pan ministr mě vyzvat může, tak ať mě odvolá," reagovala tehdy Svrčinová.  "Člověk se ze všeho poučí. Jsem si vědoma svých omezení a kvalit. Myslím si, že ze všeho jsem se poučila. Rozhodně už nyní nevystupuju s ničím, co nemám podloženo daty," dodala s odstupem v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Na facebookové stránce Svrčinové byl loni v říjnu sdílen příspěvek, který ve čtvrtek romská organizace Romea na twitteru označila za rasistický. "Nevím, jak se mně to na profilu ocitlo, a proto jsem celý profil zrušila. Já opravdu facebook nepotřebuju," řekla k tomu Svrčinová.

Zdravotnický deník minulý týden psal o tom, že pozici na ministerstvu nemá jistou ani politický náměstek a koordinátor kapacity intenzivní péče v nemocnicích Vladimír Černý.

Zdroj