Blatný opět apeluje, nemocnice v celé zemi se hrozí dalšího vývoje. Začněte jednat, vyzývají poslanci a lékaři

1 měsíc starý 13

Situace v českých nemocnicích dále eskaluje a vláda tomu jen nečinně přihlíží. Tvrdí to jak epidemičtí odborníci, tak někteří poslanci. A zejména také zdravotníci, kterých se situace nejvíce dotýká a nestačí nabírat další směny. „Je načase, aby vláda konala a případně vysvětlila občanům Karlovarského kraje, že se zde bude umírat,“ varoval primář nemocnice v Chebu Stanislav Adamec. Podobnou výzvu mají na vládu i lidovečtí poslanci.

Kapacity zdravotníků v Česku přestávají stačit a nemocnice kvůli tomu musí i nadále odkládat neakutní zákroky. Vláda na tuto situaci podle odborníků stále nebyla schopna adekvátně reagovat a jen vyčkává, dokud se situace nezlepší.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) znovu apeluje – tentokrát na lidi, kteří si vyjeli na hory. „Já mohu jen apelovat na to, aby se lidé chovali zodpovědně,“ řekl pro tn.cz. Andrej Babiš se vytíženosti nemocnice brání úplně. Jeho myšlenka, že máme „robustní zdravotnictví“, které to už „v minulosti zvládlo“, což jsou slova, která pronesl na konci loňského roku během obav z dalšího vývoje, stále přetrvává.

„Já vůbec nerozumím těm různým výzvám a hlavně politikům, kteří by měli vědět, že tento dispečink funguje,“ bránil se na toto téma premiér Andrej Babiš ve svém pořadu Čau lidi. Jenže ohledně toho, že to nefunguje, se o víkendu svěřil primář interny chebské nemocnice Stanislav Adamec.

„V chebské nemocnici již není jediné volné intenzivní lůžko a jsme nuceni selektovat  pacienty, které na intenzivní péči dáme a které necháme na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic. Krajská koordinátorka dr. Uhlíková nás odkázala na našeho ředitele  chebské nemocnice, abychom si pomohli sami,“ napsal v sobotu Adamec.

„V danou chvíli máme sesterský personál na interním oddělení s 30 lůžky obsazenými covidovými pacienty v kritickém stavu. Na 12hodinovou směnu máme k dispozici obvykle tři sestry a v noci někdy jen dvě + sanitář. Jsou již naprosto vyčerpané, nemohou se střídat po třech hodinách jako ve velkých nemocnicích,“ doplnil s tím, že i v rámci počtu lékařů je na tom nemocnice špatně a rozšíření intenzivní péče není možné právě z personálních důvodů. „Je načase, aby vláda konala a případně vysvětlila občanům Karlovarského kraje, že se zde bude umírat,“ uzavřel primář.

Na současnou vládní nedostatečnou aktivitu v této oblasti reagovali poslanci KDU-ČSL. Vyzvali premiéra České republiky, aby okamžitě požádal okolní státy o pomoc.

„Vyzýváme premiéra Babiše a ministra zdravotnictví Blatného, aby se okamžitě a se vší vážností začali zabývat kritickou situací ve zdravotnictví a v sociálních službách. V souvislosti s prudkým nárůstem nemocných je situace v řadě nemocnic dále neudržitelná. Na mnoha místech chybí zdravotnický i pomocný personál a zdravotníci jsou už zcela vyčerpaní. Navíc v řadě krajů začínají chybět lůžka nebo se velmi brzo dostanou na hranu kapacity,“ píše ve výzvě předseda lidovců Marian Jurečka.

„Premiér by měl okamžitě požádat okolní země o pomoc s přijímáním pacientů z České republiky nebo o případné poskytnutí zahraničních zdravotníků, kteří by nám pomohli současnou situaci zvládnout,“ dodal místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Na celé situaci podle nich nepřidává také zmatená situace v souvislosti s očkováním zdravotního personálu.

Zdroj