Blatný poslal do Arenbergerovy nemocnice kontrolu nákupů. Před dvěma lety s nimi měla problémy

4 týdny starý 6

Předchozí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) před několika týdny poslal kontrolu do pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Prověřit má nákupy z let 2019 a 2020, kdy nemocnici řídil jeho nástupce na ministerstvu Petr Arenberger (za ANO). Upozornil na to ve čtvrtek Deník N. Arenbergera ve středu jmenoval prezident Miloš Zeman ministrem zdravotnictví. Jeho resort tak nyní provádí kontrolu v nemocnici, kterou vedl od roku 2019.

Praha 19:59 8. dubna 2021

Petr Arenberger | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Ano, v únoru jsem jako ministr zadal kontrolu ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady,“ potvrdil Blatný bez dalších podrobností. Mluvčí resortu Barbora Peterová doplnila, že „veřejnosprávní kontrola hospodaření probíhá“.

Je to prostě moc, z uvolnění opatření mám obavy. S námi konzultovali jen zoo a trhy, říká Smejkal

Číst článek

„Odbor kontroly ministerstva zdravotnictví ji zahájil v únoru 2021 a je zaměřena na kontrolu hospodaření s veřejnými prostředky a nápravných opatření po kontrole, kterou jsme vykonali v roce 2018,“ upřesnila mluvčí.

Arenbergera jmenoval do funkce v roce 2019 ministr Adam Vojtěch (za ANO), který jeho předchůdce kritizoval za netransparentní nákup léků a zdravotnického materiálu. Předchozí vedení v čele s ředitelem Josefem Grillem zadalo zakázky za 200 milionů korun bez výběrového řízení.

Nyní má ministerstvo prověřit, zda už se nákupy dělají lépe, ale podle informací Deníku N byly ke kontrole i další důvody. Kontroloři se zajímají také o nákupy řízené Markem Broschem, který ve vinohradské nemocnici působí od října 2019 jako Arenbergerův obchodní náměstek.

Mluvčí nemocnice Tereza Romanová kontrolu ministerstva potvrdila, termín ukončení závisí na kontrolním orgánu. Ministr Arenberger na dotaz, zda se bude o průběhu kontroly informovat či do ní zasahovat, dosud neodpověděl. Nevyjádřil se zatím ani náměstek Brosche.

ČTK

Zdroj