Blatný představil očkovací strategii a přiblížil termíny. Na mladé se dostane v létě

3 měsíce starý 25

Ministerstvo zdravotnictví odpoledne představilo strategii očkování proti onemocnění covid-19. Známé jsou termíny registrací na očkování. Od poloviny ledna se budou moci registrovat senioři starší 80 let. Od začátku února se centrální rezervační systém otevře všem, na mladé a zdravé se ale dostane až v létě.

Ministr Jan Blatný (za ANO) také ukázal nový výpočet rizikového skóre v protiepidemickém systému (PES), podle nějž se řídí přijatá opatření. Finální verzi tabulek PES představí příští týden.

V souvislosti s očkováním ministr oznámil, že aktuálně je priorita spotřebovat do zítřka dodávky vakcíny z prosince. Dále odmítl diskriminaci, mluví ovšem o „bonifikaci“ očkovaných vyplývající z toho, že očkovaní nemohou dostat nemoc. „Byl bych naprosto zásadně proti jakékoli diskriminaci. Co je ale oprávněné je bonifikace lidí, kteří jsou očkovaní nebo opakovaně testovaní,“ zdůraznil. „To, že se nechám očkovat, mě samo o sobě bonifikuje, protože neonemocním a nemohu nakazit nikoho jiného,“ vysvětlil s tím, že návrat k normálu je otázkou očkování, opakovaného testování a odpovědnosti nás všech. V bodě týkajícím se rizika přenosu nákazy očkovaným člověkem, se však Blatný možná unáhlil. Podle vyjádření Institutu Roberta Kocha může i očkovaný člověk virus přenášet, a to i bez toho, aby sám onemocněl.

Dále ministerstvo informovalo o změnách testování. Nyní se Česká republika nachází v pátém stupni systému PES. Dle ředitele ÚZIS Ladislava Duška je potřeba systém změnit, jelikož Česko změnilo testovací strategii. „Do hry vstoupily antigenní testy, jejich denní počty už se dnes téměř rovnají počtu provedených PCR testů. Nemůžeme je ale ztotožňovat. Antigenní testování má nižší pravděpodobnost, že zachytí pozitivního jedince,“ vysvětlil. Denně je realizováno přibližně 30 tisíc testů PCR a stejně tak testů antigenních.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

V nových tabulkách PES se budou testy PCR a antigenní testy rozlišovat. Do indexu rizika budou nově započítáni ti, u kterých se zjistí pozitivita až v nemocnici a do té doby nebyli zachyceni ani trasováním. Ministerstvo zdravotnictví pracuje na úpravě jednotlivých tabulek systému PES. Ve finální podobě vyjdou v průběhu příštího týdne.

Očkovací strategie bude mít čtyři fáze. Přípravná fáze byla o vytvoření základních podmínek pro průběh očkování. „V současné době probíhá fáze 1A, tedy očkování prioritních skupin obyvatelstva. Tak předejdeme přetížení nemocnic. Jednak se jedná o osoby z rizikových skupin, jednak o zdravotníky a pečovatele, kteří se o ně starají,“ uvedl Blatný.

„Další jsou na řadě pečují o seniory, samotní senioři v domovech a také lidi ve věku osmdesát let a starší.“ řekl ministr zdravotnictví. V České republice jde v první fázi přibližně o 400 tisíc lidí.

Následovat bude fáze 1B, tedy vakcinace osob s některými chronickými onemocněními, seniorů nad 65 let a osob zajišťujících kritickou infrastrukturu státu.

Pro vakcinaci je vytvořený nový registr, kde se k očkování mohou lidé přihlásit. Pro všechny se spustí 1. února. Lidé se mohou přihlásit online a budou si moct vybrat místo, kde chtějí být očkováni. Senioři mohou využít i call centrum nebo praktického lékaře. Naočkovaní lidé dostanou certifikát jako potvrzení.

Česko má také dostat 8 milionů dávek vakcíny Pfizer namísto původně plánovaných 4 milionů. Jak ovšem podotkl Blatný, „nepřijde vše na jaře“. Ministr upřesnil, že by „brzy měla být k dispozici vakcína firmy Moderna a snad i vakcína firmy Astra Zeneca.“ Podle Blatného se na osoby mimo rizikové skupiny a ostatní zvýhodněné kategorie dostane vakcína přibližně na přelomu jara a léta. Do konce léta by mohlo být naočkováno kolem 5 milionů lidí.

Zdroj