Blatný říká, že se nechá klidně očkovat jako první, aby čelil nesmyslům dezinformátorů

1 měsíc starý 6

První občanka Velké Británie dostala vakcínu. | FOTO: youtube/BBC

Několik zemí už začalo očkovat proti nemoci covid-19. U nás se čeká, že by vakcína mohla dorazit do konce roku. Kromě organizačních problémů se objevuje také řada dezinformací a některým lidem se prostě nechce nechat očkovat. Ministr zdravotnictví Jan Blatný věří, že organizace se zaběhne a lidé se nakonec nechají v potřebné míře přesvědčit.

V rozhovoru pro Zdravotnickydenik.cz, který s ním vedl Tomáš Cikrt, Blatný říká: „Naši lidé nejsou méně odpovědní než ostatní. Spíše je to tak, že potrefená husa nejvíce křičí. A nejvíce jsou slyšet ti, kteří mají z nějakého důvodu potřebu šířit poplašné zprávy, vymýšlet si nesmysly a strašit lidi. Většina, která je rozumná, slyšet není.  Nechali jsme si udělat průzkum od společnosti STEM, který se týká ochoty k vakcinaci v současné době. A zjistili jsme, že zhruba 40 procent osob by se vakcinovat nechalo, 40 procent by se za současné situace nenechalo naočkovat a 20 procent je nerozhodných. Beru jako náš společný úkol, že je potřeba informovat, nikoliv přesvědčit, ani přinutit, ale informovat těch 20 procent, že očkování je tu pro jejich dobro a nakonec i pro dobro nás všech. Věřím, že budeme úspěšní.“

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Říká také, že se na získání důvěry k vakcíně chce podílet osobně: „Půjdu rád příkladem. Klidně se nechám naočkovat jako první, pokud budu mít tu možnost, a klidně se u toho nechám i vyfotografovat. Pokud lidi přitáhneme k očkování a dostaneme se na nějakých 60 procent, pak ti zodpovědní nakonec ochrání i ty, kteří zodpovědní nejsou.“

Podle něj bude probíhat celá akce postupně takto: „Zatím je obecná shoda na principiální strategii, nyní se připravuje vlastní prováděcí vyhláška. Víme, že očkování bude probíhat zhruba ve třech vlnách. První bude vyloženě pro ty nejohroženější, a to v době, kdy bude v ČR jenom omezený počet vakcín. Předpokládáme, že jakmile Evropská léková agentura vakcíny schválí, tak se v krátké době, klidně na přelomu roku, může do Česka dostat necelého půl milionu očkovacích látek. Koncem ledna se předpokládá zhruba milion, a pak se bude objem dál navyšovat. Takže většina očkovacích látek by se sem měla dostat do září, maximum bude někdy na konci jara, začátkem léta. Tím pádem se bude i měnit počet center, která do vakcinace budou zapojena.“

Je pravděpodobné, že před příchodem léta nakonec zájem o očkování stoupne, protože někteří lidé zjistí, že se bez toho prostě do zahraničí nedostanou.

Jinde už se vakcinace rozbíhá. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko vyrobilo dva miliony dávek národní vakcíny, která umožní zahájit „ne-li masovou, přinejmenším pak rozsáhlou vakcinaci ruského obyvatelstva“. S očkováním už se začalo, podle moskevského primátora Sergeje Sobjanina bude dobrovolné a nejdřív se bude dávat moskevským učitelům a zdravotníkům. Prezident Putin ovšem rozsáhlou vakcinaci nařídil, ale sám se nechce nechat očkovat. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov to vysvětlil tím, že „hlava státu nemůže být dobrovolníkem pro očkování látkou, jejíž testování ještě definitivně neskončilo“. 

Oproti tomu ve Spojených státech se chtějí nechat očkovat exprezidenti Bush, Clinton a Obama a ve Velké Británii i 94-letá britská královna Alžběta II. se svým ještě o pět let starším manželem princem Filipem. V Británii očkování už začalo a vakcínu dostala jako první 90-letá žena ze Severního Irska,  druhým byl muž jménem William Shakespeare. Počítá se s naočkováním 20 milionů lidí.

První naočkovanou Američankou je Sandra Lindsayová, která pracuje jako zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče v Long Island Jewish Medical Center v Queensu.

Německé ministerstvo zdravotnictví požádalo vedení jednotlivých spolkových zemí, aby byla očkovací centra připravena do 15. prosince.

Zdroj