Blažek chce od července zvýšit odměny advokátů

2 měsíce starý 14

Související

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

Advokáti varují před nekalými praktikami při právní pomoci Ukrajincům

Česká advokátní komora (ČAK) dnes upozornila na svědectví ukrajinských uprchlíků o tom, že po příjezdu do Česka zaplatili peníze za poskytnutí právní pomoci. ČAK přitom vede seznam dobrovolníků z řad advokátů, kteří svými radami pomáhají zdarma. Za vybíráním peněz jsou podle komory nekalé praktiky takzvaných zprostředkovatelů. Uvedla to dnes v tiskové zprávě.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie

Podle většiny právníků je nový stav nouze protiústavní, Sněmovna ho může zrušit

Vyhlášení nového nouzového stavu bez časové prodlevy od konce předchozího považuje většina právníků, které ČTK oslovila, za protiústavní. Shodli se na tom Jan Kysela, Václav Pavlíček, Marek Antoš nebo už dříve Jan Wintr.

Více souvisejících

právníci Pavel Blažek

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Pavel Blažek

Blažek chce od července zvýšit odměny advokátů

Odměny advokátů by se měly zvýšit od letošního července. Počítá s tím ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který dnes o podobě vyhlášky k advokátnímu tarifu jednal s vedením České advokátní komory (ČAK). Společně řešili také chystanou novelu zákona o advokacii. Šéf profesní organizace Robert Němec na tiskové konferenci uvedl, že některé body návrhu bude potřeba prodiskutovat ještě se státními zástupci - například problematiku prohlídek v advokátních kancelářích.

před 22 minutami

Ilustrační foto

Polovina ředitelů českých firem počítá i letos s dvoucifernou inflací

Polovina šéfů českých firem počítá i letos s dvoucifernou inflací. Na 80 procent generálních ředitelů zároveň očekává, že jim letos porostou vstupní náklady, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti PwC CEO Survey mezi více než 200 řediteli tuzemských podniků. Meziroční míra inflace ke konci listopadu dosáhla 16,2 procenta, loňský růst cen se tak pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních 30 let. Údaje o prosincové inflaci zveřejní Český statistický úřad ve středu.

před 34 minutami

Praha

Trestní oznámení Hradu na Stehlíkovou prověří žalobkyně

Trestní oznámení prezidentské kanceláře na psychiatričku a bývalou ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou o fungování Hradu v době nemoci prezidenta Miloše Zemana prověří státní zástupkyně. Policie sice případ odložila, prezidentská kancelář ale proti rozhodnutí podala stížnost. České televizi to řekl obvodní státní zástupce Jan Vychyta.

před 56 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

ANO chce na plénu Sněmovny řešit nedostatek léků i nebo předsednictví EU

Opoziční hnutí ANO chce na plénu Sněmovny při začínající schůzi řešit situaci ve zdravotnictví, skončené předsednictví v Radě Evropské unie nebo situaci na ministerstvu životního prostředí. Na dnešní tiskové konferenci to řekla šéfka klubu ANO Alena Schillerová. Koaliční poslanci zřejmě zařazení mimořádných bodů na jednání nepodpoří.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Česko bude letos závislé na dovozu potravin, míní zemědělci

Česko bude letos, stejně jako loni, závislé na dovozu potravin. Loňské záporné saldo agrárního zahraničního obchodu se podle odhadu bude blížit 45 miliardám Kč. Novinářům to dnes řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

před 1 hodinou

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posily. Po mladoboleslavském Pechovi dva Afričané: Nigérijec Ogbu a Senegalec Sy

Během zimního přestupového okna posilují pochopitelně všechny české ligové celky, posilování se tak nevyhnulo ani po podzimu druhé pražské Slavii. A stejně jako na Spartě, i do Edenu přišli noví cizinci, konkrétně hned dva Afričané. Konkrétně dvaadvacetiletý nigerijský stoper Igoh Ogbu, jenž přišel z norského Lilleströmu a taktéž dvaadvacetiletý útočník Babacar Sy z druholigového Táborska. Zatímco prvně jmenovaný podepsal čtyřletou smlouvu, ten druhý pak pro změnu smlouvu na o půl roku kratší čas. Ještě před nimi pak slávistický kádr posílil i dvacetiletý univerzál David Pech z Mladé Boleslavi.

před 2 hodinami

Jakub Michálek

Vláda spěje k dohodě o úpravách předpisu o ochraně oznamovatelů, tvrdí Michálek

Koalice podle předsedy pirátského poslaneckého klubu Jakuba Michálka spěje k dohodě, že upraví vládní předlohu o ochraně oznamovatelů protiprávní činnosti. Kabinet zákon schválil v listopadu v podobě, která čelila kritice Pirátů či protikorupčních organizací. Michálek dnes ve Sněmovně novinářům řekl, že koalice v dolní komoře patrně do předpisu zařadí anonymní oznámení a zajistí i to, že se bude vztahovat na přestupky.

před 2 hodinami

Heinz-Christian Strache

Rakouský soud zprostil Stracheho obžaloby v případu údajné politické korupce

Bývalého místopředsedu rakouské vlády Heinze-Christiana Stracheho (FPÖ) dnes vídeňský soud zprostil obžaloby v případu údajné politické korupce. Uvedla to agentura APA, podle níž od soudu bez trestu odešel i spoluobžalovaný šéf vídeňské soukromé kliniky Walter Grubmüller, který měl Strachemu dát úplatek.

před 2 hodinami

Brazílie

V Brazílii pokračují demonstrace, lidé protestovali proti útoku na instituce

Tisíce lidí v pondělí večer demonstrovaly v řadě brazilských měst, včetně Ria de Janeiro či Sao Paula, na podporu levicového prezidenta Luize Inácia Luly da Silva. Lidé tak reagovali na nedělní násilnosti v brazilské metropoli, při nichž několik tisíc příznivců krajně pravicového exprezidenta Jaira Bolsonara vtrhlo do sídel parlamentu, prezidenta a soudu. 

před 2 hodinami

Jakub Lysek

Přímá volba byla chyba. Zeman byl destruktivní prezident, Babiš není nebezpečnější, hodnotí politolog Lysek pro EZ

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kandidáti na prezidenta České republiky často mluví o tématech, které nijak nezasahují do pravomocí hlavy státu. „Určitě každému kandidátovi pomůže, pokud bude zdůrazňovat své přednosti, ať už reálné, či domnělé,“ komentuje politolog. Navíc se domnívá, že pokud by ANO za případného prezidentování vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny, tak politický systém ČR nebude v ohrožení. „I když by byl Andrej Babiš prezident, nepomůže to hnutí ANO jít nad svých 33 až max 36 procent podporovatelů. Navíc si myslím, že pro hnutí ANO je lepším koaličním partnerem ODS, nikoliv SPD,“ říká Lysek. 

před 2 hodinami

Jens Stoltenberg

Stoltenberg volá po posílení spolupráce a podpory Ukrajiny

Severoatlantická aliance a Evropská unie musí s ohledem na ohrožení představované Ruskem dále posílit svou spolupráci. Spojenci také musí ještě silněji podporovat Ukrajinu. Po dnešním podpisu společného prohlášení obou organizací to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. 

před 3 hodinami

Jan Lipavský

Vláda plánuje jmenování zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny

Vláda ve středu pravděpodobně vytvoří pozici vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny a rovnou ho jmenuje. Podle dřívějších informací ČTK i Lidových novin je kandidátem Tomáš Kopečný, který ke konci roku skončil jako náměstek pro průmyslovou spolupráci na ministerstvu obrany. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který materiál kabinetu předloží, opakovaně nechtěl jméno zveřejnit.

před 3 hodinami

 Harry a William

Princ Harry kritizuje královskou rodinu v nové knize, obchody kvůli ní otevřely o půlnoci

Po týdnech rozhovorů, úniků pasáží do médií a kontroverzních prohlášeních se na prodejních pultech s názvem Spare (Náhradník) objevila kniha britského prince Harryho, vévody ze Sussexu,. Publikace vydavatelství Penguin Random House vyšla v angličtině a přeložená je do 15 dalších jazyků; čeština mezi nimi zatím není. V internetovém obchodě Amazon je v Británii mezi knihami na prvním místě v prodejích a zájem o ni přiměl dnes některá londýnská knihkupectví otevřít už o půlnoci. 

před 3 hodinami

Počet kybernetických incidentů v prosinci klesl

Počet kybernetických incidentů byl podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) v prosinci podprůměrný, úřad jich eviduje devět. V předchozích měsících jich bylo naopak nadprůměrné množství, v listopadu 15, v říjnu 19. Prosinec se také stal jediným měsícem roku 2022, kdy úřad neevidoval významný ani velmi významný kybernetický incident. Úřad statistiku zveřejnil na webu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy

Zdroj