Bleskový konec superligy? Chelsea a City se ji chystají opustit, skončí i šéf United

3 měsíce starý 13

Bleskový konec superligy? Chelsea a City se ji chystají opustit, skončí i šéf United; Zdroj foto: Reuters

Chelsea a City patří k šesti anglickým klubům, které společně s triem týmů ze Španělska a Itálie tvoří dvanáctku takzvaných zakládajících týmů nové uzavřené soutěže. Superliga by byla přímou konkurencí Ligy mistrů a evropská unie UEFA i světová federace FIFA pohrozily klubům a jejím hráčům tvrdými sankcemi.

Proti účasti Chelsea v superlize dnes protestovala před stadionem Stamford Bridge zhruba tisícovka fanoušků. Mezi ně se vydal i dlouholetý brankář klubu a současný člen vedení Petr Čech, jenž je vyzýval, aby uvolnili cestu pro autobus dopravující tým k večernímu ligovému zápasu proti Brightonu.. 

Podle agentury Reuters se po zveřejnění zprávy o plánovaném odchodu Chelsea ze superligy změnily protesty fanoušků v oslavy.

Podle anglických novinářů navíc na svoji funkci rezignuje také šéf Manchesteru United Ed Woodward, jedna z hlavních postav celého projektu. Ten se kvůli superlize ocitl pod palbou kritiky z řad fanoušků i bývalých hráčů United. Proti projektu se navíc postavila i klubová legenda, bývalý kouč Sir Alex Ferguson.

Svoji účast v projektu údajně chtějí zrušit také Barcelona, Arsenal a Atlético Madrid. 

Katalánská televize TV3 zase uvedla, že zadní vrátka k odchodu si nechala otevřená Barcelona. Kontrakt, který s ostatními 11 zakládajícími členy podepsal prezident Joan Laporta, obsahuje klauzuli, že klub bude moci z projektu odstoupit, pokud ho neodhlasují jeho členové.

Vyhlášení superligy vzbudilo ve fotbalovém světě téměř jednomyslné odmítnutí. Fanoušci, hráči, národní svazy i ligové soutěže kritizovaly její uzavřený systém nerespektující soutěžního ducha. Vedení anglické Premier League dnes pohrozilo šesti superligovým klubům vyřazením.

Kromě Manchesteru United, Liverpoolu, Manchesteru City, Chelsea, Arsenalu a Tottenhamu se k účasti v superlize zavázaly Juventus Turín, Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid, AC Milán a Inter Milán.

Zdroj