Blinken: Nevidíme, že by Rusko bralo jednání vážně

4 měsíce starý 36

Americký ministr zahraničí Antony Blinken Foto: Pool, Reuters

Ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že nemá pocit, že by rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem „postupovaly efektivně“. Spojené státy údajně nevidí známky toho, že by Rusko bralo jednání vážně.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken Foto: Pool, Reuters

Blinken: Nevidíme, že by Rusko bralo jednání vážně

„Jedna věc je, co Rusko říká, a pak to, co Rusko dělá. My se zaměřujeme na to druhé,“ řekl Blinken na úterní tiskové konferenci se svým marockým protějškem v Rabatu.

Reagoval tak na prohlášení Ruska, že začne omezovat nepřátelské útoky v okolí Kyjeva. Blinken tomuto slibu nevěří, podle něj to je prostředek, kterým se Rusko opět snaží zmást lidi, „aby si mysleli, že nedělá to, co dělá“.

„Pokud se z nějakého důvodu domnívají, že snaha podmanit si pouze – v uvozovkách – východní část Ukrajiny a jižní část Ukrajiny může být úspěšná, pak si opět sami velmi lžou,“ řekl Blinken.

Americký ministr zahraničí následně znovu vyzval Rusko, aby „okamžitě ukončilo agresi, přestalo střílet, stáhlo své síly a samozřejmě se zapojilo do jednání“.

Rusko se po úterním jednání s Ukrajinou rozhodlo radikálně omezit bojové operace směrem na Kyjev a Černihiv. Podle ruského vyjednavače se útoky na Kyjev omezí z toho důvodu, „aby se tam vytvořily podmínky pro normální práci, protože se tam budou přijímat rozhodnutí“.

podpis
Zdroj