Blíží se bitva o Cherson. Ruští okupanti evakuují obyvatele z města. Surovikin bez důkazů obviňuje Ukrajinu

5 měsíce starý 76

Sergej Vladimirovič Surovikin | FOTO: Ministerstvo obrany Puské federace, Vitaliy Pikov, Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Proruské úřady začaly na jihu Ukrajiny obyvatele okupované Chersonské oblasti evakuovat na levý břeh řeky Dněpr. Informovala o tom dnes ruská tisková agentura TASS s odvoláním na okupační správu města Olešky. Podle Moskvou dosazeného šéfa oblasti Volodymyra Salda chtějí úřady během týdne přesunout 50 000 až 60 000 lidí. Saldo už v úterý uvedl, že důvodem je ukrajinská protiofenziva. Vrchní ruský velitel jednotek na Ukrajině Sergej Surovikin zároveň vyhrožuje, že situace se může vyhrotit, a obvinil Ukrajinu, že se uchýlí k zakázaným praktikám boje, aniž by však jakkoliv své tvrzení blíže upřesnil.

„V Chersonu začal organizovaný přesun obyvatel na druhý břeh Dněpru,“ cituje TASS z prohlášení městské správy Olešek, tedy města nacházejícího se právě na levém břehu. Evakuace se podle agentury odehrává na lodích, které převážejí lidi do Olešek a do obce Hola Prystaň. Podle agentury RIA Novosti na ně čekají autobusy, které je mají odvézt na poloostrov Krym, anektovaný Rusy v roce 2014, nebo přímo do Ruska.

Dále čtěte

()

Kupte si Speciál FORUM a přispějte na sbírku pro ukrajinskou armádu. Pomáhejte s námi

číst článek »

„Učinil jsem těžké, ale správné rozhodnutí oznámit organizovaný přesun civilního obyvatelstva obcí Berislavskij, Bilozerskij, Snigurivskyj a Oleksandrivskij na levý břeh Dněpru. Spočítali jsme, že na levý břeh Dněpru se plánuje přesunout přibližně 50–60 tisíc lidí,“ prohlásil Saldo.

Šéf ruské okupační správy Chersonské oblasti Saldo dnes podle RIA Novosti zopakoval své dřívější tvrzení, že ukrajinské ozbrojené síly by mohly zničit hráz přehrady Kachovské vodní elektrárny, což by vedlo k zatopení některých míst a voda by se dostala až do Chersonu. „Voda na některých místech stoupne o metr, lidé tam musí být rychle evakuováni,“ řekl v ruské televizi Saldo. Samotný Cherson je podle něj položený výše, přesto jsou některé části případným zatopením ohrožené.

O evakuaci obyvatel Chersonské oblasti hovořil v úterý rovněž nedávno jmenovaný nový velitel ruských invazních sil na Ukrajině Sergej Surovikin. Generál podle RIA Novosti označil vojenskou situaci za „velmi složitou“ a aniž by své vyjádření nějak upřesnil, tvrdil, že se ukrajinské síly chystají u Chersonu uchýlit k zakázaným metodám boje.

Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, měl před válkou přibližně 280.000 obyvatel. Stal se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po letošním únorovém vpádu na Ukrajinu. Následně ruské vojsko získalo kontrolu nad velkou částí Chersonské oblasti, ukrajinským silám se ale od léta podařilo několik okupovaných obcí osvobodit.

Rusové patrně očekávají přenesení bojů do samotného města Cherson, uvedlo minulý týden britské ministerstvo obrany. Chersonská oblast je jedním ze čtyř ukrajinských regionů, které Moskva nedávno vyhlásila za ruské území. Prakticky celý svět tento nejnovější pokus ruského prezidenta Vladimira Putina o připojení dalšího ukrajinského území odmítá.

Zdroj