Blokáda na českých hranicích. Slovenští dopravci chtějí kvůli stávce uzavřít D2

4 měsíce starý 30

 ČTK

ČTK

Slovenští autodopravci v noci na pondělí kvůli stávce zablokují dálnici D2 z České republiky na Slovensko. S odkazem na Unii autodopravců Slovenska (UNAS) o tom dnes informují slovenská média. Na české straně hraničního přechodu Lanžhot-Kúty chce policie ve stejnou dobu zdvojnásobit kapacitu odbavování nákladních vozidel.

Hraniční přechod na dálnici D2 u jihomoravského Lanžhota. Ze Slovenska popojíždějí řidiči kamionů a nákladních aut v mnohakilometrových kolonách. V dopravní špičce čekají na kontrolu kvůli migrantům i dlouhé hodiny. | Foto: Deník/Přemysl Spěvák

V noci na pondělí „se hermeticky uzavře dálnice D2 z Česka na Slovensko,“ informovala UNAS. V protestní akci sdružení podporuje i slovenská Asociace Žlutý anděl Asistance24 (AZAA24). Členové a sympatizanti těchto organizací se mají sejít ve 22:00 na parkovišti Kúty-Brodské na slovenské straně.

„O půlnoci hermeticky uzavřeme celou dálnici D2 z ČR na SR na slovenské straně. Předpokládaná délka stávky bude 24 hodin,“ uvedla ve svém sdělení UNAS. Stávku podle ní podporuje i české sdružení automobilových dopravců Česmad. Mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek v neděli ČTK řekl, že řidiči z České republiky mají volit alternativní trasy, osobní auta mají jet přes Kúty, kamiony přes Hodonín.

Uprchlíci/migranti - ilustrační foto

Legálním uprchlíkům by Česko mělo pomáhat, míní většina prezidentských kandidátů

Slovenští autodopravci už v únoru pohrozili úplnou blokádou hraničních přechodů, pokud vláda nesplní jejich požadavky ohledně například úlev na spotřební dani z pohonných hmot, na silniční dani a na mýtném.

Právě od nedělních 22:00 chce česká policie zdvojnásobit kapacitu odbavování nákladních vozidel na hraničním přechodu Lanžhot-Kúty. Podle českého ministerstva dopravy má opatření pomoci zkrátit kolony kamionů a zabránit blokádě dálnice D2.

Slovenští autodopravci zablokovali 15. února 2022 večer slovensko-český hraniční přechod Kúty/Lanžhot na dálnici D2.Slovenští autodopravci zablokovali 15. února 2022 večer slovensko-český hraniční přechod Kúty/Lanžhot na dálnici D2.Zdroj: ČTK

Česká republika zavedla dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem na konci září kvůli zvýšenému přílivu migrantů. Ministr dopravy Martin Kupka v pátek potvrdil, že Česko reaguje zvýšením kapacit i na hrozbu sdružení slovenských dopravců, kteří kvůli kontrolám a dlouhým čekacím dobám na začátku příštího týdne dálnici zablokují.

Zdroj