Boeing se utápí v krizi: Mrtvý kritik, upadlé dveře i desítky zraněných cestujících

před 7 měsíce 125

Boeing řeší náhlý propad svého letadla 787 Dreamliner aerolinek LATAM, které v pondělí mířilo z australského Sydney do novozélandského Aucklandu. Stroj znenadání snížil svoji výšku o 150 metrů. Kvůli tomu přes 50 cestujících utrpělo zranění.

PODÍVEJTE SE: Boeing se nad Novým Zélandem propadl o 150 metrů, pilot ztratil kontrolu

Doposud není definitivně potvrzené, co incident způsobilo. S největší pravděpodobností však šlo o chybu pilota, který na moment ztratil kontrolu nad letounem kvůli nechtěnému posunutí sedadla. Informoval o tom odborný portál The Air Current. Aerolinky LATAM hovořily o „technických problémech“. Boeing mezitím oznámil, že počká na závěry vyšetřování, jak informuje CNN.

ČTĚTE TAKÉ: Další nehoda Boeingu, stroj sjel v Houstonu z ranveje. Akcie firmy na burze se propadají

Jde však jen o špičku ledovce nedávných problémů Boeingu. V lednu letadlu z dílny Boeingu létající pod hlavičkou amerických Alaska Airlines přímo během letu upadl panel, na jehož místě je nouzový východ.

Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) v únoru ve své zprávě k incidentu uvedl, že u východu chyběly hned čtyři šrouby. Jednalo se o letoun 737 MAX, který je dlouhodobě velmi problematický. Po kauze s Alaska Airlines řada aerolinek raději tyto stroje, které mají ve svých flotilách, nechala v hangárech.

Série nehod vedla rovněž k tomu, že se výroba těchto letounů značně omezila. V zámoří je dokonce vedeno vyšetřování Boeingu.

Sebevražda whistleblowera?

Společnosti neprospěla ani smrt jejího bývalého zaměstnance Johna Barnetta. Ten se po zhruba 30 letech služby pro Boeing rozhodl vyjít ven s informacemi, které na výrobce nevrhaly nejlepší světlo.

Barnett, který od roku 2010 působil jako manažer kvality v jedné z továren, v níž se vyráběly nové letouny 787 Dreamliner, v roce 2019 pro BBC řekl, že zaměstnanci jsou nuceni do strojů dávat součástky z nekvalitních, avšak levnějších materiálů. Odhalil měl také problém, že až čtvrtina dýchacích masek v letadlech je nefunkční.

Bývalý zaměstnanec Boeingu zemřel 9. března ve věku 62 let. Vyšetřovatelé podle BBC pracují i s verzí, že Barnett spáchal sebevraždu.

Problémy se již projevily i na hodnotě akcií firmy, které po prosincovém nárůstu klesly na úroveň z loňského října – aktuálně se obchodují v ceně kolem 183 dolarů.

Přečtěte celý článek