Bohatí, armáda i firmy. Vláda má možností mnoho, tvrdí experti. Nechce ale ztratit tvář

6 měsíce starý 18

Další možností je dle Paroubka posvítit si na únik kapitálu do daňových rájů nebo vyšší zdanění nemovitého majetku bohatých. „Zde opravdu nemám na mysli nějaké malé chaloupky nebo jednotlivé byty, ale velké majetky. Zjednoduším to na velké paláce, kde by mohly být zavedeny majetkové daně,“ vysvětlil bývalý premiér.

ČTĚTE TAKÉ: Den D Fialovy vlády. Přijde ambiciózní balík opatření, říká Křeček. Kde se bude škrtat nejvíc?

S některými návrhy svého předřečníka však nesouhlasil exministr financí Ivan Pilip. „Není možné zdaňovat dividendy jdoucí do zahraničí. Vzhledem k mezinárodním závazkům totiž nemůžeme rozdělovat kapitál dle toho, zda je domácí, nebo zahraniční,“ prohlásil Ivan Pilip s tím, že současná bezpečnostní situace neumožňuje ani škrty v armádě.

Vrátí se superhrubá mzda?

Ekonomické řešení konsolidace veřejných financí je oproti tomu relativně jasné dle bývalého šéfa státní kasy Ivana Pilného, jenž poukazoval na díru ve státním rozpočtu způsobenou dřívějším zrušením superhrubé mzdy. V tomto ohledu je dle něj hlavní překážkou skutečnost, že pro danou změnu hlasovala i ODS, která by nyní opětovným vyšším zdaněním práce ztratila tvář.

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) představí svůj úsporný balíček a důchodovou reformu již ve čtvrtek 11. května. Kde a komu bude škrtat nejvíce a změní se věková hranice pro odchod do důchodu? Ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS od 9:00 změny zhodnotí experti i politici. Sledujte také tiskovou konferenci od 11:55 hodin, na níž premiér s ministry balíček představí, a to živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Celou diskusi bývalých politiků a ekonomických odborníků, ve které rozebírali další možnosti konsolidace veřejných financí, si můžete pustit ve videu umístěném přímo v tomto článku.

Zdroj