Bolívijský soud zastavil stíhání exprezidenta Moralese

1 měsíc starý 7

Bývalý bolivijský prezident Evo Morales zpívá v roušce národní hymnu Foto: Matias Delacroix, ČTK/AP

Bolívijský soud zastavil stíhání exprezidenta Moralese

Nyní jedenašedesátiletý Morales stál v čele Bolívie jako její první indiánský prezident od roku 2006 téměř 14 let. Loni začátkem listopadu utekl ze země pod tlakem vedení armády a policie a demonstrací, které vypukly po říjnových prezidentských volbách. V nich vyhrál podle tehdejší ústřední volební opět Morales, ale opozice ani Organizace amerických států (OAS) výsledky neuznala.

Do Bolívie se Morales vrátil letos v listopadu poté, co se úřadu prezidenta ujal nově zvolený zástupce jeho socialistické strany a exministr jeho bývalé vlády Luis Arce.

Proces odstartovala v únoru žaloba podaná bývalým prezidentem Carlosem Mesou a kromě Moralese mířila i na viceprezidenta Álvara Garcíu Lineru a několik bývalých ministrů. Podle deníku La Razón nejvyšší volební soud v pondělí (místního času) konstatoval, že není schopen určit, zda se podvody odehrávaly či nikoliv.

Podle bývalého bolivijského ministra Yerka Núňeze socialistická strana podkopává nestrannost a nezávislost justice. Ochránci lidských práv kritizují, že soudnictví je různými stranami využíváno k prosazování vlastních politických cílů i stíhání oponentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Zdroj