Borrell: Verdikt soudu ohledně zastavení ofenzivy v Rafáhu musí být naplněn

před 2 týdny 166

foto Ilustrační foto - Šéf unijní diplomacie Josep Borrell hovoří s médii před schůzkou ministrů zahraničí EU v Bruselu 18. března 2024.

Brusel - Rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora ohledně zastavení vojenské ofenzivy v oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy musí být naplněno. Před dnešním jednáním unijních ministrů zahraničí v Bruselu to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Situace na Blízkém východě je jedním z témat, o kterých budou zástupci členských států EU diskutovat. Části jednání se zúčastní také ministři Saúdské Arábie, Egypta, Jordánska, Kataru a Spojených arabských emirátů.

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu nařídil minulý týden Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu v oblasti Rafáhu i každou další akci, která by palestinskému obyvatelstvu přivodila takové životní podmínky, jež by mohly způsobit jeho úplné či částečné fyzické zničení. Zatímco světová média, většina soudců ICJ i řada světových zemí si rozhodnutí vyložila jako nařízení okamžitě zastavit boje v Rafáhu, z prohlášení izraelských představitelů vyplynulo, že Izrael hodlá v Rafáhu bojovat i nadále.

"Izrael pokračuje se svou vojenskou operací na jihu pásma Gazy navzdory rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora, který zemi vyzval, aby své kroky okamžitě zastavil," řekl Borrell novinářům v Bruselu. "Rozhodnutí soudu musí být uvedeno do praxe," dodal šéf unijní diplomacie s tím, že bude rovněž usilovat o souhlas ministrů se zahájením speciální unijní mise, která by měla operovat právě na hraničním přechodu Rafáh.

Pro zahájení civilní mise je potřeba jednomyslný souhlas všech členských států EU. Jak poznamenala agentura Reuters, zatím není jasné, jakou roli by mise EUBAM měla mít, musí se nicméně počítat s tím, že podobná operace bude velmi nebezpečná. Podle rakouského ministra zahraničí Alexandra Schallenberga bude chvíli trvat, než bude rozhodnutí o misi přijato. Podle diplomatů pravděpodobně mise nezačne fungovat, dokud budou pokračovat násilnosti v oblasti Rafáhu.

Podobně jako Borell se vyjádřila i německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Rozhodnutí mezinárodního soudu je podle ní závazné a musí být respektováno. "Žádný izraelský rukojmí nebude propuštěn, jestliže se bude muset nyní stále více lidí ukrývat ve stanech," uvedla německá ministryně s odkazem na množství lidí, kteří kvůli izraelským útokům museli opustit své domovy. "Mezinárodní humanitární právo platí pro všechny, rovněž pro Izrael a jeho vedení války," dodala Baerbocková.

Šéf španělské diplomacie José Manuel Albares se nechal slyšet, že dnes požádá svých 26 kolegů z ostatních zemí EU, aby Mezinárodní soudní dvůr oficiálně podpořili a podnikli kroky k zajištění toho, že bude Izrael respektovat soudní rozhodnutí.

Přečtěte celý článek