Bouřky a vydatné lijáky dorazily

1 měsíc starý 43

„Na Boubíně už napršelo 42 mm za pouhých 30 minut, v Černé v Pošumaví přes 45 mm za 40 minut. Lze očekávat rychlý odtok vody z krajiny a prudké rozvodnění malých toků a jindy suchých koryt,“ uvedl v pátek večer Český hydrometeorologický ústav na Facebooku.

„Na Blatensku na stanici Sedlice napršelo v bouřce přes 35 mm za 30 minut,“ uvedli meteorologové později.

Vydatné srážky v pátek večer dočasně zvedly hladiny některých menších toků (hlášení o povodňové aktivitě lze sledovat zde). Platilo to i pro Prahu, kde stoupla hladina Botiče.

Voda ve sklepech i ve výtahové šachtě

Meteorologové varovali, že problémy s počasím lze čekat zejména na jihu Čecho. Tamní hasiči měli v pátek večer v souvislosti s bouřkou desítky výjezdů především kvůli popadaným stromům a čerpání vody ze zatopených sklepů.

„Od sedmé do jedenácté hodiny večer evidujeme přes sedmdesát výjezdů, když v celkem 23 případech jsme odstraňovali popadané stromy a při 28 zásazích jsme čerpali vodu ze sklepů,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Mluvčí také upozornila, že na řadě míst museli hasiči čistit ucpanou kanalizaci, protože voda v některých místech zaplavovala ulice.

Bouřky zasáhly především Strakonicko, Českobudějovicko, Českokrumlovsko a Prachaticko. „Jednotky musely také pročišťovat propustky na střechách některých panelových domů v Českých Budějovicích a ve Strakonicích, kde voda protékala výtahovými šachtami,“ doplnila Matějů.

Výstraha před silnými bouřkami platí pro většinu České republiky kromě menších oblastí na západě a na východě až do sobotní osmé hodiny ráno. Největší riziko představují bouřky v Čechách, obzvlášť na jihu.

Až do sobotního poledne platí výstraha před povodněmi.

Zdroj