Bouřky dorazily na jih Čech. Na Budějovicku padaly několikacentimetrové kroupy

před 1 týden 38

Kroupy o průměru několika centimetrů zachytila Eva Drmotová ze Slavče. | Video: Eva Drmotová

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po půl třetí odpoledne uvedl, že tzv. konvektivní aktivita je nejsilnější na linii mezi jižními a severními Čechami. „Intenzivní bouřky mohou produkovat i kroupy kolem 3 cm jako například buňka v okolí Českých Budějovic,“ uvedl ústav s tím, že jakmile se začnou bouřky slévat do linií, vzroste i riziko intenzivních přívalových srážek.

Třícentimetrové kroupy zachytila na fotkách Eva Drmotová ze Slavče na Českobudějovicku. „Bouřka s kroupami se přihnala po poledni. Nejdříve padaly drobné krupky, pak se stále zvětšovaly. Nebyly ale kulaté, spíše placaté. Žádné velké škody na zahradě naštěstí nenapáchaly. Po bouřce se na chvíli ochladilo, bylo příjemně, pak ale znovu začalo být dusno,“ popsala.

Jak se při bouřce chovat a kde se schovat? Co dělat, pokud vás bouřka zastihne zrovna na túře? Deník připravil přehled důležitých rad.

Poměrně velké kroupy padaly také v Litvínovicích na Budějovicku a jejich okolí. A nad Prachaticemi nebo Churáňovem se přehnala bouřka, při níž padaly malé kroupy do velikosti jednoho centimetru.

close Kroupy o průměru několika centimetrů zachytila Eva Drmotová ze Slavče. info Zdroj: Eva Drmotová zoom_in Kroupy o průměru několika centimetrů zachytila Eva Drmotová ze Slavče.

ČHMÚ dodal, že středeční bouřky jsou a budou ale i nadále spíše lokální a nevyskytnou se na celém území výstrahy. „Sledujte proto radarová data. Na nejsilnější buňky můžeme vydávat i výstrahy na pozorovaný jev nad rámec vydané předpovědní výstrahy,“ uvedli hydrometeorologové.

ČHMÚ vedle veder a bouřek varuje i před stoupáním hladin toků  

Meteorologové vedle vysokých teplot a bouřek s přívalovými srážkami varují i před stoupáním hladin zejména menších vodních toků, které odvodňují Šumavu, Novohradské hory, Českomoravskou vrchovinu a část Orlických hor a Jeseníků. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) to ve středu uvedl v aktualizované výstraze. Odpolední teploty dnes na většině území Česka překročí 31 stupňů Celsia, ve východním Polabí, na střední a jižní Moravě a na Ostravsku i 34 stupňů.

Ilustrační foto

„Kolem poledne se začne projevovat vliv studené fronty, která bude přecházet naše území k západu. Bouřky, které budou i velmi silné, budou doprovázené přívalovými srážkami ojediněle s úhrny kolem 50 milimetrů, v opakovaných bouřkách i přes 70 milimetrů, nárazy větru i kolem 25 metrů za sekundu (90 kilometrů za hodinu) a kroupami o velikosti kolem tři centimetry,“ uvedli meteorologové.

První přeháňky a bouřky očekávají v západní polovině Čech, během dnešního odpoledne se velmi silné bouřky objeví na ostatním území Čech a v západní polovině Moravy a budou postupovat k severu až severovýchodu. Zhruba v jihovýchodní polovině Česka hrozí bouřky až do čtvrtečních časných ranních hodin, na východě republiky se podle meteorologů objeví silné bouřky až v noci na čtvrtek a během čtvrtečního rána.

Vzhledem k očekávaným opakujícím se bouřkám během středy a noci na čtvrtek mohou hladiny zejména menších vodních toků překročit první povodňový stupeň a ojediněle i druhý. Povodňová bdělost platí pro celý Jihočeský kraj a téměř celou Vysočinu a pro části Plzeňského, Středočeského, Pardubického a Olomouckého kraje od dnešních 18:00 do čtvrtečního poledne. „K velmi rychlým vzestupům hladin především menších vodních toků, případně lokálnímu zatopení v obcích a městech, ale může docházet i mimo tuto oblast,“ uvedl ČHMÚ.

Přečtěte celý článek