Brazílie vyšetřuje prodej chráněné půdy z Amazonie na Facebooku

2 měsíce starý 10

Reportáž BBC News Brasil byla zveřejněná v pátek pod názvem Amazonie na prodej: ilegální trh chráněných oblastí na Facebooku. Odhalila desítky inzerátů, v nichž se za miliony brazilských realů prodávají části lesa či nedávno odlesněná území z Amazonie.

Soudce nejvyššího soudu Luís Roberto Barroso nařídil vyšetřování v rámci jiné kauzy, kterou řeší a která se týká stížnosti sdružení domorodých obyvatel a několika politických stran na federální vládu kvůli nedbalosti v ochraně indiánů před nemocí covid-19.

Některé z nabízených pozemků na inzerci Facebooku se nachází na území indiánů kmene Uru Eu Wau Wau a podle Barrosa tam epidemickou situaci výrazně zhoršila právě „přítomnost vetřelců”, kteří ilegálně zabírají půdu v amazonském pralese.

Soudce Barroso ale zdůraznil, že vyšetřování se nemá týkat jen tohoto kmene, ale všech oblastí, jež patří i jiným indiánským kmenům.

Pokračuje odlesňování

Reportáž znovu upozornila i na pokračující odlesňování amazonského deštného pralesa. To provádí organizované skupiny, které mají podle BBC dobré advokáty a často i vazby na vlivné politiky.

Kvůli odlesňování Amazonie se v posledních dvou letech stal terčem kritiky, i mezinárodní, brazilský prezident Jair Bolsonaro. Ten podle mnohých upřednostňuje ekonomické zájmy před ekologickými a nesnaží se odlesňování bránit. Ostře ho kritizoval předloni například francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož pak Bolsonaro obvinil z vměšování do záležitostí Brazílie a z koloniálního smýšlení.

Amazonský deštný prales leží ze 60 procent na území Brazílie a hraje významnou roli v pohlcování skleníkových plynů, jež přispívají ke změnám klimatu.

Zdroj